Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Škola se spojila s firmami, obráběče a mechaniky láká na stipendia

  • 2
Vsetínská střední odborná škola ve spolupráci s místními firmami spustila systém stipendií, kterými chce přilákat do strojírenství více studentů. Podmínkou je poctivá školní docházka a dobrý průměr známek.

Užitek z toho mají mít všichni. Studenti strojírenských oborů dostanou díky stipendiu motivaci k tomu, aby se učili, a firmy si je během studia podchytí a zaškolí přímo ve výrobě. Takže až dokončí školu, budou schopní ihned nastoupit. To všechno navíc zvedne zájem o obory, což do odborných škol přitáhne víc studentů.

„Už před dvěma lety jsme podobně začali spolupracovat s firmou ZV – Nástroje, dnes je takových společností jedenáct,“ uvedl ředitel vsetínské Střední odborné školy Josefa Sousedíka Josef Slovák.

Právě tato škola s místními firmami vytvořila takzvanou Alianci pro strojírenství ve školství, což v praxi přináší nový systém stipendií.

Situace v oboru je totiž dlouhodobě špatná. Absolventů škol bývá v ročníku jen několik, a často ani nepokryjí výpadek, který společnostem vzniká, když jim starší pracovníci odcházejí do důchodu.

Jen na Vsetínsku je přitom aktuálně v jedenácti firmách víc než stovka volných míst.

„Z hlediska budoucího zaměstnání v našem regionu je tento obor velmi perspektivní. Bohužel se v současné době potýkáme s obrovským nedostatkem odborníků,“ potvrdil jednatel společnosti ZV – Nástroje Viktor Nevrlý.

Bez absencí a s průměrem do 2,5

Zaměstnavatelé stojí především o absolventy tříletého učebního oboru obráběč kovů a maturitního oboru mechanik–seřizovač. Právě do nich nová stipendia zamíří.

Princip je jednoduchý: student získá nárok na peníze v případě, kdy nebude mít absence ve výuce a průměr známek horší než 2,5. Z odborného výcviku přicházejí v úvahu jen jedničky a dvojky.

Podmínky jsou to poměrně tvrdé, z měsíčního stipendia se odčítají peníze také za každou čtyřku či pětku. Studenti ve třetím ročníku však mohou dostat až dva tisíce korun měsíčně. Kromě toho mají zajištěnou nejen povinnou odbornou praxi, ale i letní brigády.

„Momentálně potřebujeme větší množství lidí najednou, v nejbližších třech letech nám navíc další pracovníci budou odcházet do penze,“ popsal ředitel vsetínské společnosti M&V Josef Velešík. Se školou firma spolupracuje už rok, do stipendií investovala 60 tisíc korun.

„Jsme připraveni tu částku opakovat, nebo i navýšit,“ dodal.