Pod základy budov budou betonové piloty. (Ilustrační snímek)

Pod základy budov budou betonové piloty. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Stavby v průmyslové zóně v Holešově podle experta ohrožují podzemní vodu

  • 1
Technologický postup, který zvolili stavbaři v průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku, ohrožuje podzemní vodu v okolním ochranném pásmu. Tvrdí to hydrogeolog Zdeněk Vacek, podle kterého kvalitu vody poškozuje betonová směs, kterou stavbaři používají na betonové piloty.

Atmosféra v Holešově doslova houstne s každým kubíkem betonu, který se v tamní průmyslové zóně dostane pod zem.

Podle úřadů se nic zlého neděje, MF DNES má ale k dispozici vyjádření hydrogeologa, který tvrdí, že stavbaři ohrožují podzemní vodu. A to podle zákona dělat nesmějí. "Zvolili tu nejhorší a pro vodu nejméně šetrnou metodu," varuje hydrogeolog Vacek.

O co jde? V holešovské průmyslové zóně nedávno zahájili dvě stavby. Technologický park Progress a také závod společnosti Pokart. Všechny budovy budou stát na betonových pilotách, které sahají hluboko pod zem. Do vyhloubených děr se vhání tekutý beton. A právě ten je jádrem sporu.

"Ta betonová směs, kterou používají, podzemní vodu v ochranném pásmu zcela jistě silně poškozuje. Co to udělá s vodou ve studnách a kdy jde jen odhadovat," tvrdí Vacek.

Kroměřížské Vodárny a kanalizace tvrdí, že v zóně dělají kontrolní odběry. "Poslední se dělaly včera a před víkendem. Žádné znečistění zatím neprokázaly," řekla Marie Jonášová z vedení firmy.

Vacek ale odhaduje čas, za který se chemické látky z betonové směsi dostanou do studní, na týdny. Používání této technologie posvětil posudek jiného hydrogeologa.

"Pro nás je závazný," uvedl Tomáš Nedbal ze stavebního úřadu v Holešově.

I tento posudek však připouští, že pochybnosti o vlivu betonové směsi na vodu vzniknout mohou. "Ochranná pásma jsou od toho, že některé vlivy se běžnými rozbory vysledovat nedají," podotkl Vacek.