(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lidé chtějí do měst, na nové domy už je ale místo jen na periferii

  • 2
Kvalitních pozemků pro stavbu rodinných domů ve větších městech Zlínského kraje je málo. Developerské projekty se tak soustředí i na okolní obce. Ve Zlíně je velká poptávka také po dražších bytech.

O novou čtvrť se brzy rozrostou Napajedla. Směrem na Pohořelice vznikne lokalita se zástavbou rodinných domů, relaxačními plochami a množstvím zeleně. A parcely pro bydlení v nové lokalitě nazvané Výhledy jsou pro spoustu lidí atraktivní.

„Pozemky jsme začali nabízet teprve v prosinci loňského roku a více než jedna třetina z celkového počtu 54 pozemků už je prodaná či zamluvená. Zájem je opravdu velký, což jen potvrzuje atraktivitu celého projektu,“ líčil Marek Kužílek z developerské společnosti, která projekt připravila.

Ve výběru lokality hrál důležitou roli i fakt, že v okolí Zlína je nedostatek kvalitních pozemků. Lidí, kteří chtějí bydlet přímo v krajském městě či jeho okolí, je přitom stále víc.

„Registrujeme hlavně zájemce z nejbližšího okolí, ale jsou i z Prahy či Plzně. Většinou mají vazbu na náš region,“ podotkl Kužílek.

Napajedelskou lokalitu čeká kolaudace v druhé polovině roku 2016, pak zde postupně začnou vyrůstat domky.

Realitní trh roste, běžně se prodávají i byty za 2,5 milionu

Stavět přímo ve Zlíně je velmi problematické. V centru již vůbec nezbývají volné plochy. Jednou z posledních byl prostor za divadlem, kde ale vznikne jen odpočinková zóna.

„Zlín má obecně problém s dalšími možnými rozvojovými plochami. Je to dáno polohou, jsme město sevřené v údolí,“ poznamenal mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

O nereálnosti vzniku nového bydlení v srdci města mluví i realitní makléři. „Jisté možnosti najít prostory k bydlení jsou, územní plán to umožňuje. Ale možné by to bylo pouze v místech, kde se nacházejí stávající objekty,“ nastínil Michal Malaník z kanceláře RE/MAX Via.

Přitom hlad po bydlení ve Zlíně je v posledních letech ohromný. A současná nabídka jej nedokáže uspokojit.

„Týká se to i bytů. Pokud se objeví nějaké nové, jdou na odbyt velice rychle. A lidé neváhají připlatit si. Nákupy bytů za dva a půl milionu už nejsou výjimkou,“ popsal Malaník.

Stejné je to i se zájmem o pozemky. „Jejich ceny za posledních deset let vzrostly dvojnásobně,“ všiml si Pavel Dočkal z realitní kanceláře Century 21.

Variantou jsou ještě okrajové části města, i tady se rýsuje několik developerských projektů: například na Kudlově či v lokalitě Boněcko. Většinou platí, že pěkný domek se vším všudy lze pořídit okolo pěti milionů korun.

Bydlení na vesnicích či periferii se lidé nemusejí bát

Podobně jako Zlín jsou na tom i další velká města v kraji. Stavět nelze v širším centru Uherského Hradiště ani Kroměříže, možnosti nabízí jen periférie a okolní vesnice.

„Lidé se toho ale nemusejí bát. V okolí vznikají nové zóny, ulice i samostatně stojící domky. Jsou napojené na infrastrukturu včetně cyklostezek,“ řekla před časem Markéta Kočendová z realitní kanceláře Arizóna EUh v Uherském Hradišti.

Stavební pozemky nenajdou zájemci ani v centru Vsetína.

Možnosti, jak ve městě najít kvalitní bydlení, ovšem jsou. V posledních letech se tu uskutečnilo několik projektů zasíťování a následného prodeje pozemků pro výstavbu rodinných domů, například v lokalitách Jasenka, Bobrky, Luh či Ohrada.

„U některých projektů byly pozemky dobře prodejné, u jiných se zatím prodalo jen několik málo pozemků. Záleží na výběru lokality a ceně,“ vysvětlil ředitel vsetínské realitky H&B Real Jiří Pecina.

Zájem o bydlení ve Vsetíně mají podle něj hlavně lidé, kteří oceňují výhody menšího města a blízkost okolní přírody.

Právě na souznění s přírodou staví i mnohé současné developerské projekty. Například ve zmíněných Napajedlích, kde vysázejí dřeviny, které jsou obvyklé v regionu, i ovocné stromy v přírodní odpočinkové zóně.

„V dnešní uspěchané době to ocení především rodiny s dětmi,“ upozornil Kužílek.