Radek Březina u zlínského soudu (2015).

Radek Březina u zlínského soudu (2015). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Žalobce požaduje pro Březinu maximální trest, k jeho bratrovi je smířlivý

  • 8
Maximální třináctiletý trest a propadnutí majetku požaduje pro šéfa lihové mafie Radka Březinu státní zástupce. Ve své závěrečné řeči přitom ocenil, jak byl Březina u soudu otevřený.

V případu obřích podvodů s nezdaněným lihem je obžalovaných osm mužů. Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm z nich. S nelegálním lihem skupina obchodovala podle spisu od roku 1998 do roku 2013.

Obžaloba skupině klade za vinu, že její členové čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně.

Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Stát na daních okradli o 6,7 miliardy korun.

Šéf Likérky Drak po roce otočil, přiznal nelegální obchody s Březinou

Radek Březina, který se přiznal, že byl hlavou lihové mafie, má podle návrhu žalobce Miroslava Stokláska jít do vězení na 13 let a 4 měsíce. Což je maximální možný trest. Má mu také propadnout majetek ve prospěch státu.

„Výpovědi Radka Březiny si vážím. Na jednu stranu se snaží část lidí ochránit a zmírňuje jejich účast na jednání. Na druhou stranu se snažil svalit vinu na Lubomíra Kaláče, který od začátku spolupracoval. To si neodpustil při jakékoliv příležitosti. Netvrdím, že to není pravda, ale ta je asi někde uprostřed,“ uvedl státní zástupce Stoklásek.

Žalobce ocenil i přesnost výpovědí Tomáše Březiny

Naopak vůbec nejnižší trest - jen čtyřleté vězení a propadnutí majetku - navrhuje pro Březinova mladšího bratra Tomáše. Soud by měl podle Stokláska uznat Tomáše Březinu jako spolupracujícího obviněného za to, že detailně popsal, jak nelegální byznys vlastně fungoval (více například zde).

„Výpověď Tomáše Březiny považuji za nejvěrohodnější. Působí na mne komplexním a neměnným dojmem. Nenarazil jsem na žádné tvrzení, které by bylo v rozporu s ostatními. Velmi detailně o tom mluvil ještě před tím, než policie v počítačích našla důkazní data. Byl hlavním účetním, dělal vyúčtování a měl přehled,“ vysvětlil svůj postoj státní zástupce.

Blízko k Radku Březinovi měl také Lubomír Kaláč, který usiluje o status spolupracujícího obviněného. Pro něj žalobce navrhuje šestiletý trest.

„Vyhledával tajná úložiště, měl na starosti navážení materiálu, vyhledával distributory, kontroloval řidiče,“ vyjmenoval Stoklásek jeho činnosti.

Rozsudek možná zazní na konci týdne

Dále navrhl dvanáctiletý trest pro Radka Menšíka, který byl nastrčeným jednatelem ve společnosti Morávia-Chem v Hrobicích u Slušovic, kde k obřím podvodům s lihem docházelo.

Dělníci firmy Václav David a Rostislav Hanulík a správce Březinových nemovitostí Ivan Kovářík by podle představ státního zástupce měli jít do vězení na 9 let a 2 měsíce

U Tomáše Pantlíka, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci, navrhuje Stoklásek úpravu právní kvalifikace na přečin nadržování a trest na tři až čtyři roky.

Soud bude pokračovat v úterý závěrečnými řečmi obžalovaných mužů a jejich obhájců. Na konci týdne rovněž může zaznít rozsudek.

,