Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MF DNES

Na týdenní dovolenou nemá peníze více než třetina lidí ve Zlínském kraji

  • 9
Z dat statistiků vyplývá, že lidé ve Zlínském kraji loni lépe vycházeli s penězi. Týdenní dovolená mimo domov je však stále pro velkou část obyvatel nepředstavitelný luxus a téměř třetina nezvládne ani náhlý výdaj ve výši necelých 10 tisíc korun.

Dopřát si jednou v roce týdenní dovolenou mimo domov je pro 37 procent domácností ve Zlínském kraji nedosažitelné. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který dlouhodobě sleduje příjmy a výdaje domácností. Odhalil i další věci, jež překvapí.

„Například to, že deset procent domácností si nemůže dovolit jíst obden maso,“ uvedla zástupkyně ředitelky Českého statistického úřadu ve Zlíně Leona Tolarová. Ve třech procentech domácností pak žijí v chladnu, protože účty za teplo jsou přílišnou zátěží.

Co vyplynulo ze statistických dat

  • 72,2 procenta domácností obtížně vychází se svým příjmem
  • 37 procent domácností si nemůže dovolit týdenní zahraniční ani tuzemskou dovolenou
  • 32 procent domácností nezvládne zaplatit mimořádný výdaj 9 700 korun a muselo by si vzít půjčku
  • 26 procent domácností se potýkalo s problémem zaplatit náklady na bydlení
  • 10 procent domácností si nemůže dovolit jíst obden maso
  • 5,4 procenta obyvatel kraje má problémy se splácením dluhů
  • 3 procenta domácností žijí v chladnu, účty za teplo jsou pro ně příliš velkou zátěží

Zdroj: Český statistický úřad

„Přesto se ukazuje, že lidé loni s penězi vycházeli snadněji než v posledních pěti letech,“ dodala Tolarová.

Může to ukazovat na rostoucí finanční gramotnost a zodpovědnost obyvatel kraje. Zároveň totiž platí, že zde klesá zadluženost obyvatel a roste počet těch, kteří své závazky řádně splácí. V rámci krajů už je na tom lépe jen Vysočina.

Čistý roční příjem domácností v přepočtu na osobu stoupl v loňském roce na 144 679 korun a je o 8 278 korun vyšší než v roce 2010. Oproti celorepublikové hodnotě byly roční příjmy domácností Zlínského kraje o 18 400 korun nižší. Nejčastěji hospodařily s částkou 10 až 15 tisíc korun na osobu měsíčně.

Tři čtvrtiny domácností obtížně vychází se svým příjmem

S příjmem obtížně vychází 72,2 procenta domácností, což představuje po Plzeňském kraji druhý nejvyšší podíl v zemi. Lidí, kteří mají podle svého názoru velké obtíže, ale ubývá. Nicméně pro třetinu domácností by byl problém zaplatit náhlý výdaj v hodnotě 9 700 korun.

Nemění se ani zásadní problém, tedy zaplatit náklady na bydlení. Loni se s ním potýkalo 26 procent domácností, předloni bylo číslo ještě o pět procent vyšší. V posledních pěti letech sice kolísá, drží se ale stále nad jednou čtvrtinou.

„Společnost obecně bohatne, ale je fakt, že části populace se to netýká. Nůžky mezi bohatými a chudými se sice nerozevírají nijak dramaticky, ale děje se to,“ uvedl sociolog Masarykovy univerzity v Brně Ivo Možný.