Zámek v Kroměříži, který společně se zahradami patří mezi památky UNESCO.

Zámek v Kroměříži, který společně se zahradami patří mezi památky UNESCO. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Stát vrátí olomouckému arcibiskupství zámek v Kroměříži

  • 86
Barokní zámek v Kroměříži se znovu stane majetkem církve. V rámci restitucí jej stát vydá olomouckému arcibiskupství. Řekl to v pátek ministr kultury Daniel Herman. Zámek je spolu s okolními zahradami v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

„Je to jenom otázka času, v tomto případě ne dlouhého, kdy dojde k převodu tohoto majetku původnímu majiteli a staviteli, protože to byli právě olomoučtí arcibiskupové,“ řekl České televizi Herman. Stát při rozhodování o vydání památky dlouho prověřoval, zda přilehlá Podzámecká a nedaleká Květná zahrada vždy patřily historicky k zámku.

„Požádali jsme o zámek, protože tvoří jeden celek s inventářem, který nám nepřestal patřit,“ sdělil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Církvi patří momentálně v zámku desítky tisíc předmětů. Mezi nejcennější se řadí například Tizianův obraz Apollo a Marsyas.

Obrazy a mobiliář kroměřížského zámku projdou nyní rukama restaurátorů. Projekt za devatenáct milionů začal v těchto dnech a dokončen bude v březnu příštího roku. Jeho cílem je komplexní restaurování šestatřiceti obrazů z fondu Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Pracovat se bude také na osmadvaceti kusech historického nábytku, které z velké části pocházejí ze 17. století a tvoří původní vybavení zámeckých prostor před rokem 1948.

Většinu prostředků na akci, jejímž smyslem je záchrana ohrožených předmětů z uměleckých sbírek arcibiskupství, přislíbilo ministerstvo financí v rámci fondů Evropského hospodářského prostoru (tzv. norských fondů), uvedl ve středu mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Obrazárna kroměřížského zámku je po Národní galerii druhá nejvýznamnější v Česku. Celý soubor více než pěti set obrazů představuje unikátní sbírku i v evropském měřítku. Obsahuje plátna a desky věhlasných autorů, jako jsou Tizian, van Dyck, Brueghel, Cranach či Veronese.

,