„CHATA“ U LESA. Na okraji Lukova v chatové oblasti má Stanislav Pražan starší vilu s bazénem, kterou si nechal zkolaudovat jako chatu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Stát prodá majetek podvodníků s lihem, i slavnou „chatu“ za miliony

  • 1
Stát se chystá zpeněžit majetek podvodníků s lihem, Stanislava Pražana a jeho syna, kteří si ve vězení odsedí devět let. Jde o pozemky a domy na Zlínsku. Nejhodnotnější je vila s bazénem, která stojí v chatové oblasti v Lukově.

„Provádíme úkony ve věci převodu majetku na stát a úkony související s jeho fyzickým převzetím,“ přiblížil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Soud se Stanislavem Pražanem a jeho synem

„Hodnotu majetku nelze specifikovat. Bude stanovena znaleckými posudky bezprostředně před jeho prodejem,“ doplnil.

Je však jasné, že stát bude nakonec tratný. Pražanovi způsobili škodu přes 350 milionů korun, když nakoupili skoro jeden a půl milionu litru nelegálního lihu od lihového bosse Radka Březiny. Ten byl dosud nepravomocně odsouzen ke 13 letům vězení, jeho případ nyní doputoval k Vrchnímu soudu v Olomouci (více zde).

Zabavený majetek Pražanů může mít hodnotu několika desítek milionů korun.

Kromě vily v Lukově, která byla zkolaudována jako chata, i když má půdorys skoro 400 metrů čtverečních, jde o pozemky v Lužkovicích či Želechovicích. Dále třeba o rodinný dům v Kostelci, jenž patří Stanislavu Pražanovi mladšímu a jehož prodej je nejdál. Celkem jde o sedm bytů a domů ve Zlíně a okolí.

„Jaký bude výtěžek z prodeje majetku, nelze předjímat. Prodán bude ve výběrových řízeních, kde bude jediným kritériem cena,“ řekl Ležatka.

Stěžejní byla výpověď Březinova bratra Tomáše

Některé domy a byty jsou zatím užívané nájemníky nebo rodinnými příslušníky Pražanových.

„Nutné bude ukončit užívání tohoto majetku, včetně finančního vypořádání, což si vyžádá určitý čas,“ nastínil Ležatka.

Stěžejní pro usvědčení Pražana a jeho syna byla výpověď Březinova mladšího bratra Tomáše, který byl za účast na podvodech odsouzen ke čtyřem letům vězení. Předložil policii záznamy, v nichž jsou uvedeny dodávky lihu zákazníkovi pod zkratkou PRAŽ.

Podle soudu se Pražan starší dohodl s Radkem Březinou na odběru lihu za 66 korun za litr, tedy za méně, než kolik činí spotřební daň z lihu. Pražan mladší pak zajišťoval podle pokynů otce objednávky.

„Tomáš Březina nás chce kriminalizovat. Nepravdivě nás označil za odběratele lihu,“ hájil se u soudu Pražan mladší.