Kvůli starému zákonu trvala rekonstrukce ulice Dr. Veselého v Luhačovicích o půl roku déle, protože radnice musela vybrat firmu s nejnižší nabídkou.

Kvůli starému zákonu trvala rekonstrukce ulice Dr. Veselého v Luhačovicích o půl roku déle, protože radnice musela vybrat firmu s nejnižší nabídkou. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Už nemusí vyhrát nejlevnější nabídka, starostové ale od zákona čekali víc

  • 8
Zákon už města a obce nenutí vybírat vítěze veřejné soutěže podle nejnižší ceny. Ačkoliv však starostové po takové změně volali, nový zákon je podle nich ještě komplikovanější než starý. Třeba v Luhačovicích už kvůli tomu narazili.

Že musí dát přednost ceně před kvalitou, obcím nařizoval zákon o veřejných zakázkách. Podle jeho nové verze, která začala platit od října, mohou firmu na základě špatné zkušenosti vyloučit z dalších soutěží (o změnách přehledně zde).

Co na první pohled vypadá rozumně, má ovšem háček. Vyřazená společnost totiž může rozhodnutí napadnout, dovolávat se šance prokázat, že se polepšila. Radnice to všechno musí akceptovat, vyhodnotit a rozhodnout. Čas zatím plyne a městům či obcím se komplikuje získání dotací nebo jim utíká stavební sezona. A podobných záludností je v něm víc.

„V mnohém ulehčí proces zadávání, nicméně pořád zůstala spousta administrativních a formálních povinností. Jsou tam i ustanovení, která nejsou jednoznačná, a bude potřeba výkladů ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo soudů,“ říká mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Například v Luhačovicích nedávno vyhlásili výběrové řízení podle nových pravidel a využili možnost dát si do zadání podmínku na odbornost firmy.

„Jiná firma to okamžitě napadla jako diskriminující, takže jsme soutěž zase stáhli,“ popsal tajemník radnice František Hubáček. „Čím víc se zákon upravuje, tím je komplikovanější, a ne naopak,“ dodal.

Zákon bude třeba opět změnit, říká Čunek

Zákon kritizují i v dalších městech. „Chybí mi tam například podpora místních firem, po které jsme volali. Zákon vypadá, že přináší zefektivnění a v některých bodech snižuje administrativní zátěž, jako celek ale situaci spíš komplikuje,“ říká starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Jako příklad uvádí, že město v budoucnu čeká zásadní rekonstrukce náměstí, při které by radnice ráda upřednostnila kvalitu práce před cenou. Ale v praxi podle něj bude nejnižší cena podobně zásadním kritériem jako dosud, protože by radnice těžko obhajovala, proč vybrala dražší firmu. Navíc pokud bude uchazeče provázet špatná pověst odjinud, město k tomu nesmí přihlédnout, v potaz se bere jen vlastní zkušenost.

Plusem je, že zadavatel může po firmě žádat víc informací, jako je kvalita dodavatelů, bezpečnost práce nebo řešení dopadů na životní prostřední. Navíc vítězná firma musí mít jasné vlastníky.

Výrazně se uvolnil proces zadávání zakázek ve zjednodušeném, takzvaně podlimitním řízení. Do něj mohly zakázky do deseti milionů korun, hranice se posunula na pětinásobek. To vše má dělat soutěže průhlednějšími. Na druhou stranu ale třeba umožňuje vítězi navýšit cenu až o 15 procent.

„Hrozí, že firmy budou podsekávat cenu, aby vyhrály, a zbytek dostanou, protože se domluví s městem,“ upozornil starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek.

Ačkoliv je sám i zákonodárcem, už několik týdnů po začátku platnosti zákona otevřeně mluví o tom, že bude nutná novelizace. I podle něj totiž současná podoba stav zároveň zjednodušuje i komplikuje.

Naopak jeho kolega ze Senátu Patrik Kunčar, který je starostou Uherského Brodu, novince dává šanci. „Zákon jsem podpořil, věřím, že obcím a městům pomůže. Ale ukáže to až praxe,“ konstatoval Kunčar.