Starou trtu zasadil v Archeoskanzenu v Modré slovinský velvyslanec v Česku Leon Marc. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Na Slovácku budou pít historii. Zasadili Starou trtu, révu starou 450 let

  • 2
Štěp nejstarší vinné révy na světě, Stare trty, vysadili v Modré. Obec na Slovácku se stala prvním místem na Moravě, kde tento vzácný keř poroste. Je to pro nás velký den, shodují se vinaři.

Přežila nájezdy osmanských vojsk, velké požáry, nemoci i bombardování za druhé světové války. Stara trta ve slovinském Mariboru je stará zhruba 450 let a stále plodí velké šťavnaté hrozny.

Za dva až tři roky budou moci víno ochutnat také v Modré, kde v sobotu zasadili štěp z tohoto nejstaršího keře vinné révy na světě.

Jde o odrůdu Modrá kavčina nebo také Žametna črnina.

„Je to celosvětová rarita. Keř je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů. Jeho stáří vědci určili v roce 2004 na 440 let. Slovinci pečlivě hlídají, komu štěpy dají,“ uvedl starosta Modré Miroslav Kovářík.

Modrá se stala prvním místem na Moravě, kde tento keř poroste. V Česku jej dosud bylo možné najít pouze na dvou místech - na Pražském hradě, kde zanechal svůj rukopis slovinský architekt Plečnik, a v Cerekvici nad Bystřicí v Královéhradeckém kraji. Tam se narodil významný vinař Bohuslav Skalický, který se usadil ve Slovinsku.

„V Modré je patrná slovanská historie a umí se tady o víno starat,“ zdůvodnil výběr slovácké obce slovinský velvyslanec v Česku Leon Marc.

Budeme pít historii, těší se vinaři. Trpkost jim nevadí

Mateřský keř roste na jižním průčelí domu v přístavu řeky Drávy v Mariboru. Kmen má průměr 25 centimetrů. Réva je tažena na konstrukci po fasádě domu a každé ze dvou ramen je dlouhé 15 metrů.

V Modré zasazená réva se povine po zdi Velmožského paláce v místním Archeoskanzenu.

Vysnil jsem si, že nejstarší víno bude u nás

Starost o to, aby Stara trta v Modré zdárně rostla, připadla vedoucímu Archeoskanzenu Modrá Lubomíru Slámovi. Sám je vinař, takže dobře ví, co bude vzácný keř potřebovat.

„Víno z něj prodávat nebudeme, plánujeme jej dávat jako top dárek,“ říká Sláma.

Musí mít Stara trta nějakou speciální péči?
Nic extra potřebovat nebude. Je to stará réva, která není nijak přešlechtěná, a navíc vinná réva je odolná rostlina. Plánujeme péči, jaká je na vinohradě běžná. Navíc i podnebí je tady víceméně stejné jako v Mariboru, tak věříme, že se jí bude dobře dařit.

Jak vznikl nápad vysadit ji v Modré?
Když jsem byl poprvé před sedmi lety v Mariboru, navštívil jsem i tamní vinotéku. Byl jsem nadšený, když jsem viděl mapu míst, kde všude Stara trta roste. Byla tam významná města v Evropě, Jižní Americe nebo třeba Tokio. Vysnil jsem si, že by bylo krásné, kdyby mohla růst i u nás.

Jenže Slovinci pečlivě hlídají, komu ji dají. Jak se podařilo je přesvědčit?
Určitě pomohlo, že v Modré se hlásíme ke staré slovanské historii. A samozřejmě i to, že jsme vinařská obec. Navíc když jsme se dozvěděli, že vedle Slovenska budou Dny slovanské kultury věnovány také Slovinsku, říkali jsme si, že je to ideální příležitost, jak Starou trtu k nám dostat.

Proč jste zvolili k výsadbě místo u Velmožského paláce?
Je to nejčestnější místo v celém Archeoskanzenu. Je to jihovýchodní strana, je tam hodně slunce, což potřebuje. Navíc stěna paláce i drží teplo. Bude jí tam dobře.

Za dva až tři roky by keř mohl plodit. Kolik hroznů čekáte, že z něj bude?

Běžně se z jedné hlavy vína může počítat tak s kilem až čtyřmi kily hroznů. Tady plánujeme vyšší vedení, tak snad se nám podaří dostat se časem tak na 20 kilogramů.

Budete víno ze Stare trty prodávat?
Plánujeme, že z něj uděláme top dárek pro významné návštěvy.

„Potřebuje slunce a světlo, jinak je nenáročná. Místo je tady zvolené dobře,“ pochválil slovinský vinař Stanislav Kaučič.

Pro vinaře představuje nejstarší hlava vinné révy na světě hotový poklad. Její zasazení je pro ně velkým dnem.

„Toto víno má krásnou, rubínově tmavou barvu. Je trpké, jsou určitě daleko populárnější vína. Ale tohle je něco úplně jiného. Pijete historii,“ je přesvědčen Jiří Kubernát z Vinařství Modrá.

„Je to ojedinělá věc, významný okamžik pro vinaře. Nejstarší réva patří do tohoto místa. Ochutnáme historii,“ souhlasila Dana Čevelová z Rodinného vinařství Strážovice.

Víno ze Stare trty je exkluzivní záležitost

Se vzácným štěpem převzali v Modré i listinu o řízku nejstarší ušlechtilé vinné révy. Dále množit ji ale moci nebudou.

„Nedá se čekat nějaký ekonomický přínos. Je to rarita, která odkazuje k historii, má kulturní hodnotu,“ připomněl prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Víno ze Stare trty Slovinci běžně neprodávají. Ročně se sklidí zhruba 50 kilo bobulí, což z vína činí exkluzivní záležitost.

„Několikrát jsem v Mariboru byl, líbí se mi, jaký kult tam ze Stare trty umí udělat,“ poznamenal Kubernát.

Mariborská radnice víno používá jako dar pro významné návštěvy. Stejně to plánují i v Modré.

Starost o vzácný keř bude na správě Archeoskanzenu. „Vinná réva je odolná rostlina, nic speciálního nepotřebuje, jen dostatek slunce,“ uvedl vedoucí Archeoskanzenu Lubomír Sláma.

Zasazení Stare trty bylo součástí Dnů slovanské kultury, které od čtvrtka hostilo Slovácko. Navštívily je tisíce lidí. Program skončil v pondělí.