Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lessyho návrat do čela policie může znamenat ohrožení pro zlínské šéfy

  • 7
Ministr vnitra Martin Pecina tlačí na výměnu vedení krajské policie ve Zlíně, které dříve válčilo s policejním prezidentem Petrem Lessym. Po jeho jmenování zpět do funkce se dají rozepře opět očekávat.

Ředitel krajské policie ve Zlíně Bedřich Koutný je nejdéle sloužícím policejním šéfem v zemi, když do funkce nastoupil coby bývalý disident už v roce 1990. Teď ho však čekají těžké časy a zřejmě i jeho "věčného" zástupce Jaroslava Vaňka.

Do funkce policejního prezidenta se totiž vrátil Petr Lessy, jehož právě někdejší spory s Koutným a Vaňkem dostaly až před soud.

Koutný: S Březinou jsem do hospody nechodil

Proč museli začít umírat lidé na otravu metanolem, než policie zatkla Radka Březinu, kterého nyní viní z obřích nelegálních kšeftů s lihem? Funguje "hydra vztahů" mezi podsvětím a zlínskou policií, jak o tom nedávno mluvil novinář Janek Kroupa? Čtěte rozhovor s ředitelem policie ve Zlínském kraji Bedřichem Koutným.

Navíc ministr vnitra Martin Pecina, který ho před pár dny jmenoval, sám tlačí na změny ve Zlíně.

"Přiznám se, že tomu nerozumím, stejně jako nerozumím některým dalším krokům ministra Peciny," reagoval Koutný.

Pecina jmenoval Lessyho, přestože ve funkci policejního prezidenta zůstává Martin Červíček.

Ten řekl, že čelí tlakům ze strany ministra, který požaduje personální změny, mimo jiné ve vedení krajského ředitelství ve Zlíně. Udělat je ovšem nehodlá (více čtěte zde).

Pecinovi prý šlo jen o řešení údajné šikany

Policejní ombudsman mezitím řeší údajnou šikanu zaměstnance zlínské policie ze strany nadřízeného. Pravděpodobně jde o Bronislava Šabršulu, který si na nešetrné zacházení od nadřízených stěžoval opakovaně.

"Ministr chtěl, aby policejní prezident řešil tento konkrétní problém. Nepožadoval odvolání krajského ředitele ve Zlíně," komentoval situaci mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Bývalý šéf Policie ČR v Brně Jaroslav Vaněk.
Petr Lessy na svém prvním jednání frýdecko-místeckého zastupitelstva. (3.

Zástupce policejního ředitele ve Zlínském kraji Jaroslav Vaněk (vlevo) a staronový policejní prezident Petr Lessy.

Ať už to bylo jakkoli, je zřejmé, že kolem vedení zlínské policie je opět živo. A přestože to Koutný a Vaněk neříkají naplno, jsou si jistí, odkud jejich ohrožení přichází.

"Skupina současných i bývalých policistů vede proti mně a mému náměstkovi dehonestační kampaň, která spočívá ve sbírání drbů, lží a polopravd. Jejím cílem je mé odvolání a je snadné si domyslet, kdo ji řídí," naznačil Koutný.

Spory o Vaňka

Lessy se nejdříve dostal do sporu s Vaňkem, jehož předloni vyzval k rezignaci kvůli jeho někdejšímu působení v Brně. Tvrdil mimo jiné, že na Vaňka přišla řada trestních oznámení, která stopil Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu, který měl vydírat podnikatele.

"Nelze vyloučit, že kryl i nepravosti, které se týkaly Vaňka a dřívějších praktik na krajské správě," uvedl tehdy Lessy.

Prohlásil také, že nad Vaňkem drží ochrannou ruku Koutný. Oba zlínští policisté na Lessyho podali trestní oznámení, když informace o Vaňkovi poskytl médiím (více čtěte zde).

Od soudu Lessy odešel jako vítěz a vrátil se do funkce, kde bude mít opět velké pravomoce.

"Nebudu to komentovat," řekl k tomu Vaněk.

Zlínskému vedení na stabilitě příliš nepřidají ani kriminální kauzy, které v posledním roce zasáhly region. Byla to hlavně metylová aféra, byť se projevila i jinde, při níž zemřely desítky lidí. Policie pachatele dopadla.

Ve vazbě jsou i bratři Radek a Tomáš Březinovi ze Zlína-Kostelce, v jejichž skladech byly tisíce litrů nelegálního lihu. Škoda státu přesáhla půl miliardy.

Vynechat nelze ani vyděračský gang Miroslava Masláka, jenž už je také za mřížemi.