Šéf KDU-ČSL ve zlínském okrese Miroslav Kašný se chce sporem o kandidátku zabývat až po volbách.

Šéf KDU-ČSL ve zlínském okrese Miroslav Kašný se chce sporem o kandidátku zabývat až po volbách. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lidovci v Podkopné Lhotě na Zlínsku se hádají kvůli dvěma kandidátkám

  • 0
Pár dnů před volbami řeší KDU-ČSL spor v Podkopné Lhotě na Zlínsku. Pod hlavičkou strany kandidují nezávislí, s čímž místní lidovci nesouhlasí. Spor má vyřešit šéf lidovců v okrese Miroslav Kašný, který se tomu chce věnovat až po volbách.

Kandidátka KDU-ČSL v Podkopné Lhotě, malé obci na Zlínsku, je podvod, který kryjí krajský šéf lidovců Jiří Stodůlka i předseda okresní organizace a náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný.

Dopis takového znění dostal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podepsalo jej dvaadvacet občanů obce, z nichž několik je na konkurenční kandidátce, včetně starosty Josefa Jakuby.

Právě tato kandidátka byla v Podkopné Lhotě dlouho jediná, lidovecký soupis jmen se objevil až na poslední chvíli. Oba seznamy jsou složené z nezávislých kandidátů, jedna kandidátka je ale zaregistrovaná pod hlavičkou lidovců, což může rozhodování voličů výrazně ovlivnit.

„Je to znevážení značky,“ připustil Kašný. „Více než o cokoliv jiného ale jde o sousedský spor uvnitř Podkopné Lhoty,“ dodal.

Celá věc by se však nestala, kdyby Kašný nenechal do obcí v regionu rozeslat prázdné, ale podepsané a orazítkované kandidátní listiny. Lidovci v Podkopné Lhotě se usnesli, že ji nezaplní, a tím začal celý problém.

Prázdné podepsané kandidátky se zmocnil bývalý starosta

Využil toho totiž bývalý starosta Lubomír Minařík. „Přišel za mnou a chtěl kandidátku vidět, že někoho přemluví, aby kandidoval. Pak mi ji sebral a odmítal vrátit,“ popsala předsedkyně místní organizace Miriam Hradilíková.

„Nemělo se to stát, byla to moje chyba, ale nečekala jsem, že se takto zachová,“ doplnila Hradilíková.

Minařík naopak tvrdí, že mu ji sama předala. Shodují se jen v tom, že se měl pokusit ji naplnit. Starostou byl čtyři volební období a vždy kandidoval za lidovce.

„Před volbami jsem sháněl kandidáty, to byla moje práce. Teď jsem to udělal stejně, nevidím v tom problém,“ diví se reakci Minařík, který má na kandidátce lidovců číslo dvě.

Obecní skandál se podle něj rozhořel poté, co lidé z druhé kandidátky zjistili, že mají konkurenci. To ale skupina stěžovatelů odmítá.

„Zřejmě se chtějí dostat k řízení obce nekalým způsobem a používají k tomu stranu, přičemž nemusejí naplňovat její hodnoty a principy,“ píše se v dopise, který odeslali na vedení strany i do médií.

A jako důkaz, že předsedové okresní a krajské organizace nechtějí věc řešit, přidali také e-mail od Stodůlky, který adresoval kolegyni Hradilíkové.

„Postup, kdy chcete vyvolat skandál, který nikomu neprospěje, se mi hrubě nelíbí. To, že bratr Kašný podepisuje prázdnou listinu, chcete medializovat? Před jeho volbami na primátora města Zlína?“ píše Stodůlka.

Celostátní vedení strany však problém neřeší a vrátilo ho do kraje. A kraj do Zlína.

„Mám to celé vyřešit. Udělám to ale až po volbách,“ sdělil Kašný.

V Holešově o sobě lidovec Karhan píše, že je nový starosta

V centru pozornosti je strana také v Holešově, který zaplavily poutače lidoveckého lídra Pavla Karhana. Pod jeho fotografií je nápis Nový starosta.

„Vůči voličům je to přezíravé. Ještě nerozhodli, ale už jim někdo předkládá výsledek,“ zhodnotila politoložka Eva Lebedová.

„Ne každý, kdo kandiduje na předních místech, je v případě vítězství ochotný do toho jít a vzdát se civilního povolání. Já, pokud dostanu důvěru, to místo nepřepustím dalším lidem na kandidátce,“ uvedl Karhan.

A vsetínští lidovci s lídrem Jiřím Čunkem museli pár dnů před volbami stáhnout své reklamní poutače, protože byly podle stavebního úřadu nezákonně vysoké (více zde).