Lázeňský areál v Luhačovicích. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Spor končí smírem, o údržbu lázeňského areálu se postarají Luhačovice

  • 0
Vleklý spor mezi Lázněmi Luhačovice a radnicí o podmínkách údržby lázeňského areálu skončí zřejmě smírem. Financování péče o dvacetihektarové prostranství, kterému dominuje známá kolonáda, tak přejde z velké části na město.

Město by mělo za úklid a zvelebování areálu platit ročně 2,5 milionu korun, což je asi polovina částky, kterou radnice vybere od návštěvníků na lázeňských poplatcích. Dalších 500 tisíc korun pak přidají lázně.

Společnost Lázně Luhačovice dosud platila kompletní údržbu sama, což dlouhodobě kritizovala. Areál jí sice patří, zároveň ale jde o veřejné prostranství, do kterého má přístup úplně kdokoliv, nejen pouze klienti lázní.

„Náš majetek dáváme k dispozici každému a ještě ho udržujeme, což nám nepřijde fér. Nejsme v době hlubokého socialismu, kdy všechno bylo všech,“ řekl před časem Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice.

V údržbě areálu mají i nadále pokračovat technické služby. Smlouvu, kterou s nimi před několika lety uzavřely lázně, totiž převezme město. Místo dosavadních tří milionů pak bude společnost ročně doplácet pouze půl milionu.

„Jde o rozumný kompromis,“ ocenil Bláha.

Žaloba (snad) už nehrozí

Dohodu mezi radnicí a lázněmi však zatím neschválili místní zastupitelé. Zrodila se totiž jen pár hodin před jejich posledním zasedáním.

„Přestože zastupitelé na plénu v podstatě avizovali navrhované řešení jako schůdné, nechtěli příslušné usnesení schválit pod zbytečným časovým tlakem a ještě si vyžádali některé další doplňující podklady. Proto kvůli tomu svolám mimořádné zasedání,“ sdělila luhačovická starostka Marie Semelová.

Pokud by nedošlo k dohodě, lázně už dříve pohrozily městu žalobou kvůli bezdůvodnému obohacení. Firma má totiž podle Bláhy k dispozici judikáty Nejvyššího a Ústavního soudu hovořící o tom, že pokud má soukromý vlastník pozemky, které jsou označeny za veřejné, náleží mu náhrada.

Tyto nároky však někteří zastupitelé zpochybňovali. Obávali se, že pokud by příspěvek k financování soukromého pozemku odsouhlasili, mohli by se dostat do střetu se zákonem a vystavit se trestnímu stíhání za porušení pravomoci veřejného činitele.

„Měli jsme k dispozici několik protichůdných právních výkladů. Komunikovali jsme i s ministerstvem financí a zdravotnictví, nechali jsme si zpracovat právní analýzy. Právníci z ministerstva vnitra nás ale ujistili, že město skutečně má povinnost náklady společnosti kompenzovat,“ řekl místostarosta Radomil Kop.

Finální podobu dohody by mělo zastupitelstvo schválit do konce února. Tím také celý spor zřejmě definitivně skončí.

„Táhne se to celý rok, ten měsíc ještě počkáme,“ potvrdil Bláha.

4. února 2014