Největší částku nárokuje lyžařský svah ve Zlíně, téměř 30 milionů korun.

Největší částku nárokuje lyžařský svah ve Zlíně, téměř 30 milionů korun. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sportovní kluby Zlín jsou jen krok od insolvence. Soud rozhodne v listopadu

  • 2
Do Sportovních klubů Zlín, které sdružují přes pět tisíc sportovců, vstoupil předběžný insolvenční správce. Kvůli pohledávkám za přibližně 50 milionů korun mohou spadnout do insolvence, i když vedení několik měsíců opakuje, že pohledávky jsou smyšlené.

Do spolku, který ve městě vlastní největší sportoviště včetně fotbalového stadionu a sportovní haly, soud jmenoval předběžného insolvenčního správce, což může být mezistupeň před vyhlášením insolvence. O ní má soud rozhodnout na začátku listopadu. Pokud by ji vyhlásil, majetek SK Zlín za zhruba 300 milionů korun a fungování více než třiceti klubů budou v ohrožení (více zde).

„Tento postup je pro Sportovní kluby Zlín nepochopitelný. Podávají proti jmenování předběžného správce odvolání, protože považují rozhodnutí soudu o jeho jmenování za nedůvodné,“ ohradil se právník SK Zlín Adam Rakovský.

„Kvalita pohledávek navrhovatelů, které neexistují či jsou promlčené, se ale jmenováním správce nijak nezměnila,“ doplnil.

Předběžný správce bude hlídat majetek i účetnictví Sportovních klubů Zlín, aby pak bylo v případě vyhlášení insolvence co zpeněžovat. „Dlužníkovi se ukládá, aby s majetkem, který může náležet do majetkové podstaty dlužníka, nakládal se souhlasem předběžného insolvenčního správce,“ píše se v rozhodnutí soudu.

To napovídá, že důvodem k pověření správce byl fakt, že Sportovní kluby prodaly před časem svůj dvanáctiprocentní podíl ve společnosti Tenis Vršava.

O insolvenci by měl soud rozhodnout 2. listopadu

„Je to signál, že je problém vážnější, než byl. Pro letošní rok už jsme SK Zlín poslali peníze, další budeme schvalovat v návrhu rozpočtu před koncem roku,“ nastínil náměstek zlínského primátora Ondřej Běták. „Pokud ale bude situace stejná jako dnes, nebo se dokonce ještě zhorší, tak se může stát, že město už peníze nebude moci posílat,“ vzkázal Běták. Město dává ročně klubům kolem šesti milionů korun, hlavně na provoz sportovišť.

Ředitel SK Zlín Pavel Chwaszcz je však přesvědčen, že „vše dobře dopadne, a pokud žijeme v právním státě, kluby do insolvence nespadnou“. Hrozbu nevidí ani v nástupu předběžného správce. „Uvidíme, co bude chtít,“ reagoval stručně Chwaszcz.

Naopak ho těší, že 2. listopadu by měl soud konečně rozhodnout o insolvenci. Když návrh zamítne, mají SK Zlín vyhráno. „Na jednání prokážou nedůvodnost uplatňovaných pohledávek,“ nepochybuje Rakovský.

Jde však už o třetí termín jednání – první, červnový musel být odložen, protože věřitelé podali na poslední chvíli nové pohledávky, druhý, srpnový odpadl kvůli nemoci soudce.

Nejvíc peněz dluží lyžařskému svahu

SK Zlín jsou v insolvenčním řízení od letošního dubna, věřitelé se přihlásili s pohledávkami za celkem 50 milionů korun.

Největší částka se týká lyžařského svahu ve Zlíně. Pohledávku za skoro 30 milionů korun drží společnost Sporthouse CZ Corporations, kterou řídí podnikatel Michal Cepek. Tato firma udělala na svahu řadu úprav a po skončení nájmu za ně požaduje jako protihodnotu peníze. „Sportovní kluby chtějí poškodit své věřitele, nechtějí nic řešit,“ prohlásil opakovaně Cepek.

Také Martin Zmeškal ze společnosti Grelida, jež požaduje 14 milionů korun, se domnívá, že SK Zlín poškozují věřitele, což podle něho dokazuje jejich prodej podílu ve firmě Tenis Vršava.

„Tím se dlužník zbavil lukrativního obchodního podílu bez znaleckého posudku a uveřejnění kupní ceny. Dopustil se tak trestného činu porušení správy cizího majetku,“ uvedl Zmeškal.

SK Zlín se zase chtějí obrátit na státní zastupitelství, protože postup věřitelů považují za „účelový a šikanózní“.