Do poroty hodnotící frgály zasedla také herečka Anna Geislerová.

Do poroty hodnotící frgály zasedla také herečka Anna Geislerová. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Tradice pečení se na Valašsku dědí, říká autorka nejlepšího frgálu

  • 2
Sedmý ročník Karlovského gastrofestivalu přilákal na Valašsko šestnáct tisíc lidí. Poprvé se konala soutěž o nejlepší klobásu a tradičně se vybíral nejlepší valašský frgál. Ten nově musí splňovat podmínky stanovené EU, proto bylo přihlášených vzorků méně než dřív.

Její dcera loni vyhrála soutěž o nejlepší valašský frgál s tvarohovým receptem. A letos uspěla i Alena Krmenčíková z Leskovce. Také s tvarohovým frgálem.

Dcera Zdena Pončíková však nemusela být moc smutná, skončila totiž hned na druhém místě.

„Frgály si pečeme jen doma, zdědila jsem recept po mamince. Když je dobrý tvaroh, tak to jde samo,“ usmívala se čtyřiašedesátiletá výherkyně, která pracuje jako kuchařka v jídelně ve Vsetíně.

Právě nedělní soutěž valašských frgálů byla hlavní událostí Karlovského gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích.

Vzorků bylo letos „jen“ 57, ještě loni jich přitom dorazilo 98. Důvodem je fakt, že od loňského listopadu chrání valašský frgál zeměpisné označení Evropské unie. Připravovat jej mohou jen pekaři, kteří sídlí na území vymezeném průsečíkem tří historických map Valašska (více zde).

„Pravidla jsou přísnější a někteří pekaři o nich nevěděli. Ale je to dobře, frgály patří historicky na Valašsko,“ podotkla Zuzana Vašutová, šéfka pořádajícího hotelu Lanterna.

Účastníky ale nechtěli odmítat, jen je případně přesunuli do jiné kategorie. „Jsme rádi, když se zapojí třeba hotelové školy, kde vedou děti k tradici a dodržování správné receptury,“ vysvětlila Vašutová.

Frgál s domácím a kupovaným levným tvarohem? To je rozdíl

Pečení frgálů je na Valašsku záležitostí, která se dědí z generace na generaci.

„I mladé cérky jsou na to šikovné. Hodně se učí od maminek, jak nechat nakynout těsto. Ale vyzkoušet si to musí samy, bez praxe to nejde,“ uvedla členka poroty Marie Vašutová. Podle ní už dnes při výrobě není čím překvapit.

„Měli jsme frgály z bílého máku, letos je zase rebarborový,“ popsala.

Soutěže v Karlovicích

Nejlepší valašský frgál

1. Alena Krmenčíková
2. Zdena Pončíková
3. Pekárna Anežka Palačov
4. Lenka Zemanová, Anna Šauerová
5. Miroslava Světinská

Nejlepší klobása

1. Jaroslav Singer - Klobása Klasik, Vizovice
2. Ctibor Švirák - Valašské klobásy, Vsetín
3. Jan Obadal - domácí, Vlachovice

Pravý frgál má mít v průměru 30 centimetrů, váží přibližně 600 gramů a vždy je plněn pouze jednou náplní. Na tom, zda se takový koláč peče přímo na Valašsku nebo o pár kilometrů za jeho hranicí, přitom někdy ani tak moc nezáleží. Daleko důležitější jsou suroviny, které se při tom používají.

„Když nám někdo přinese frgál s domácím tvarohem a pak ochutnáváme jiný frgál s tvarohem za pár korun ze supermarketu, je to obrovský rozdíl,“ naznačil další porotce Štefan Šimkovič.

Jeho kolegyní při hodnocení sedmapadesáti koláčů se v neděli stala herečka Anna Geislerová.

„Nejvíc mi chutnaly hruškové a tvarohové,“ zmínila frgály, které společně s makovými patří mezi základní trojici, která se na Valašsku odjakživa dělá.

„Ale klidně bych se pustila do hodnocení klobás nebo sýrů, k těm mám přece jen blíž,“ usmála se Geislerová.

Premiérová soutěž o nejlepší klobásu byla přitom tahákem sobotního programu. Mezi dvanácti účastníky uspěl řezník Jaroslav Singer ze Lhotska.

„O první dvě místa se podělili profesionální řezníci, ale ostatní za nimi nezaostávali. Tím, co amatérským výrobcům v hodnocení škodilo, bylo přílišné solení,“ řekl majitel pořádajícího Penzion Pod Pralesem Lubor Gášek.

Dalším lákadlem byla i galavečeře a oběd šéfkuchaře a držitele Michelinské hvězdy Romana Pauluse.