Opuštěný Dům umění ve Zlíně potřebuje opravy v řádech desítek milionů korun.

Opuštěný Dům umění ve Zlíně potřebuje opravy v řádech desítek milionů korun. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Proměna zlínského Domu umění na Baťův památník má zpoždění

  • 3
Zlín chce letos začít přestavovat bývalý Dům umění na Památník Tomáše Bati, což byl původní účel hodnotné budovy ze 30. let minulého století. Radnice ale stále nevypsala výběrové řízení na dodavatelskou firmu, i když to chtěla udělat už v dubnu, aby mohla v první polovině roku začít stavět.

„Příprava výběrového řízení se trochu zbrzdila, vypsané bude na přelomu května a června. S pracemi začneme určitě ještě letos,“ uvedl primátor Miroslav Adámek.

Město má slíbenou dotaci 32 milionů korun z ministerstva kultury, díky níž se bude moci do investice za 70 milionů pustit. Chce ale ještě zkusit získat evropské dotace přes ministerstvo pro místní rozvoj.

Ve veřejné sbírce na opravu památníků je zatím necelých 200 tisíc korun. Zbývající peníze bude muset dát magistrát ze svého.

Alespoň částečně si pomohl tím, že se mu teď podařilo prodat sedačky ze sálu bývalého Domu umění, kde hrávala filharmonie. Město Bzenec za 580 sedadel zaplatilo necelých 120 tisíc korun.

„Bzenec byl několikátým zájemcem, jen s ním se však prodej dotáhl do konce. Jednali jsme i s jedním z brněnských divadel,“ naznačil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Chtějí památníku vrátit čistý vzhled

Při rekonstrukci se odstraní nevzhledné přístavby a budova se vrátí do původní podoby, kterou jí vtiskl architekt František Lydie Gahura. Proto se bude z materiálů používat železo, beton a zejména sklo.

Budova bude železobetonová konstrukce opláštěná sklem a jejímu interiéru bude opět dominovat kopie letadla, v němž se v roce 1932 zabil Tomáš Baťa.

„Chceme památníku vrátit jeho krystalickou podobu. Protože právě jednoduchost, velkorysost a ryzost tohoto díla připomíná povahu Tomáše Bati,“ sdělil architekt Petr Všetečka, který zpracoval studii na proměnu budovy.

„Podívejme se, jak je navštěvovaná 21. budova. Její střešní terasu snad nemine žádná z návštěv, která se zajímá o Zlín. Kladné ohlasy mají i rekonstruované poválečné budovy 14 a 15. Obnova Památníku přispěje do mozaiky ojedinělých baťovských staveb,“ řekla ČTK vedoucí radničního oddělení urbanismu a architektů Dagmar Nová.