Předseda kroměřížského soudu po nehodě nadýchal, soudit však zřejmě bude dál. Ilustrační snímek

Předseda kroměřížského soudu po nehodě nadýchal, soudit však zřejmě bude dál. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soudce po nehodě nadýchal, o talár však zřejmě nepřijde

  • 1
Předseda kroměřížského soudu Petr Marák nadýchal po nehodě, kterou nezavinil, 0,44 promile. Zaplatil pokutu, přišel o řidičák, a to podle jeho nadřízených jako trest za přestupek stačí. O talár ani vedoucí post tak pravděpodobně nepřijde.

Soudce Petr Marák sice počátkem března v Kroměříži boural pod vlivem alkoholu, nehodu však nezavinil (více čtěte zde).

"Petr Marák byl již postižen ve správním řízení usnesením vydaným 10. dubna městským úřadem v Kroměříži. Toto rozhodnutí už nabylo právní moci," vysvětlila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Pravomoc potrestat Maráka profesně má jeho nadřízený - předseda brněnského krajského soudu Jaromír Pořízek. Ten poslal 22. dubna dopis ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi a požádal jej o stanovisko, jak má v celé věci postupovat. Blažek sice zatím neodpověděl, Pořízek mu však v dopise sdělil, co si myslí on sám.

"Pokud je věc pravomocně ukončena rozhodnutím městského úřadu o spáchání přestupku, není možné žádat o další potrestání například v kárném řízení," tlumočila Pořízkův názor jeho asistentka a mluvčí Sedláčková.

Podle předsedy brněnského krajského soudu by tím byla porušena zásada jednoho potrestání za tentýž čin.

Nehodu nezavinil, potvrdila policie i úřad

"Taky si to myslím," komentoval Marák názor svého nadřízeného. "Prostě jsem udělal chybu a musím za ni pykat jako každý druhý. Společnost mě vytrestala sama, přece jen žijeme na malém městě," dodal.

Marák dostal pokutu 10 tisíc plus tisíc korun poplatek za správní výdaje a k tomu šestiměsíční zákaz řízení. Udělený trest podle něj výkon jeho funkce neovlivní, protože na dopravní agendu se na kroměřížském soudu už několik let specializuje soudce Karel Rašín.

Soudce Marák boural v úterý 5. března kolem šesté hodiny večer na světelné křižovatce ve tvaru T na Husově náměstí. Po nehodě nadýchal 0,44 promile. Takové množství alkoholu při nehodě považuje policie za dopravní přestupek, podobně jako třeba jízdu na červenou.

"Dal jsem si dvě dvojky vína a jel jsem vyzvednout ženu zhruba kilometrovou vzdálenost," řekl Marák pár dní poté, když nehodu začala vyšetřovat policie. "Tirák mi nedal přednost. Najednou se na mě řítil. Nikomu se ale nic nestalo," dodal. Jeho tehdejší verzi teď potvrdily úřady.

"Proběhlo standardní vyšetřování, žádné přimhuřování očí," shrnula případ vedoucí oddělení dopravy a silničního hospodářství na kroměřížské radnici Monika Doláková.

"Pan soudce spolupracoval. Nebyl uznán vinným, za nehodu může řidič kamionu, který mu nedal přednost a svou vinu uznal. Vyřešilo se to rychle, obě strany souhlasily," dodala. "V rozhodnutí je jasně napsáno, že i kdybych měl nula promile, tak jsem nehodě zabránit nemohl," komentoval výsledek šetření Marák.

Možnost, že by měl být soudce za nehodu potrestán přísněji, zpochybňovala od začátku i Soudcovská unie. "Takovýto přestupek nemá přímý dopad na výkon jeho funkce," uvedl předseda unie Tomáš Lichovník. Podle jeho zkušeností jde o ojedinělý případ. "Soudce by pochopitelně měl dodržovat předpisy příkladněji než ostatní, ale je to také jen člověk," dodal.