Zlínský zastupitel zvolený za ČSSD Martin Janečka u brněnského soudu, kde čelí obžalobě v korupční kauze Square Transaction. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Soud znovu rozhodne, zda půjde zlínský exnáměstek Janečka do vězení

  • 5
Exnáměstek zlínské primátorky a bývalý člen ČSSD Martin Janečka půjde znovu před soud. Hrozí mu dvouleté vězení za korupci. Brněnský krajský soud zrušil usnesení městského soudu o tom, že se na jeho případ vztahuje prezidentská amnestie ze začátku roku 2013.

Verdikt o tom, že se Janečkova případu amnestie týká, zrušil krajský soud jen kvůli formálním pochybením. Soudce městského soudu totiž o věci rozhodoval sám, nikoliv se soudním senátem. Nicméně případ se bude muset projednávat znovu.

„Neveřejné zasedání je nařízeno na 9. června,“ přiblížila mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková.

Janečka byl na konci loňského roku pravomocně odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci. Když trest dostal, mohl být pořád v klidu, protože počítal s tím, že do vězení nepůjde (více zde).

Podle brněnského městského státního zastupitelství, které proti původnímu usnesení o amnestii podalo stížnost, by za mříže jít měl.

„V tomto případě bylo pravomocně rozhodnuto po dovolacím řízení až v roce 2015. Amnestie ze začátku roku 2013 se na něj tudíž nevztahuje,“ řekl mluvčí zastupitelství Ivo Hahn. „Pokud soud znovu rozhodne stejně, opět proti jeho usnesení podáme stížnost,“ upozornil mluvčí.

Úplatek za snížení třicetimilionového dluhu

S Janečkou byl odsouzen na dva roky vězení také právník jeho firmy Square Transaction Radek Dvořák. Janečkův společník, švagr a někdejší místopředseda fotbalového svazu Dalibor Kučera dostal 20 měsíců.

Janečka s Kučerou podle soudu předali 750 tisíc korun Dvořákovi, který je dal insolvenčnímu správci Petru Dokládalovi.

Ten zastupoval společnost Arching Group, jíž Janečkova firma dlužila 30 milionů korun. Za úplatek se měl dluh smrsknout i bez souhlasu věřitelského výboru na pětinu.

Všichni tři odsouzení svoji vinu odmítají. „Nikdy jsem nikoho nenabádal, aby předal úplatek,“ bránil se u soudu Janečka.

Advokát: Opravný prostředek nesmí obžalovaným uškodit

Stejný trest všichni dostali už v roce 2012 a podali proti němu odvolání, s nímž uspěli. Soud se tak začal případem zabývat znovu.

Podle státního zastupitelství proto jde o novou kauzu, na niž se amnestie nevztahuje. Obhájci s tím ale nesouhlasí.

„Krajský soud konstatuje, že po věcné stránce soud 1. stupně rozhodl správně. Takže nové rozhodnutí by měla být jen formalita,“ věří Janečkův advokát Lukáš Eichinger.

„Základním pravidlem trestního řízení je, že opravný prostředek obžalovaných jim nemůže být přičten k tíži,“ dodal.