Libor Vanderka patří mezi obžalované v metanolové kauze.

Libor Vanderka patří mezi obžalované v metanolové kauze. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Zlínský soud opět řeší metanolovou kauzu, obžalovaní chtějí nižší tresty

  • 7
Po zrušení původních vysokých trestů zlínský soud znovu řeší metanolovou kauzu, při níž zemřely desítky lidí. Obžalovaní se u soudu snažili zbavit zodpovědnosti.

Od smrtící metanolové aféry, při níž v České republice zemřela padesátka lidí, uplynuly tři roky. U soudu ve Zlíně se ale ve středu probírala jako zcela živá kauza.

Sedm obžalovaných, kteří jedovatou směs nakupovali a prodávali, bojovalo za nižší tresty. Ty původní v délce od 8 do 21 let jim Vrchní soud v Olomouci letos v lednu zrušil (více zde).

Pravomocně byli zatím odsouzení jen tři hlavní viníci smrtelných otrav. K patnácti letům vězení Jiří Vacula, který loni trest jako jediný přijal. Vrchní soud pak na začátku letošního roku zamítl odvolání Tomáše Křepely i slovenského občana Rudolfa Fiana a potvrdil jejich doživotní tresty (více zde). Právě oni směs míchali.

Jen jsem udělal chybu, brání se šéf likérky

Taktika většiny obžalovaných u zlínského soudu je nyní zřejmá: snažili se snížit zodpovědnost za tragédii.

„Když dostanete dvacet let, tak se bráníte. Nikoho jsem neotrávil. Uznávám jen, že jsem udělal chybu,“ prohlásil Libor Vanderka, který řídil likérku Vapa Drink z Žeranovic, jež vyrobila jedovatý alkohol.

„Nejde o chybu, ale o to, že zemřelo tolik lidí,“ reagoval soudce Radomír Koudela.

„Z našeho zboží ne,“ odsekl Vanderka.

Přitom jeho likérka zpracovala dva tisíce litrů lihu s metanolem, který koupila do hlavního distributora Jiřího Vaculy. Vanderka se ve středu dušoval, že kontaminovaný alkohol včas stáhl z prodeje a že u ženy, kterou měl zabít, se našly i jiné lahve s nebezpečným pitím.

Jeho někdejší kolega z likérky Viktor Koláček zase uvedl, že v prvním kole soudního řízení vzal vše na sebe, protože věřil v nižší trest. Dostal však jednadvacet let, takže teď údajně proto vystupuje jinak.

„Řídil to Vanderka. Neznal jsem odběratele ani dodavatele. Nenakládal jsem s penězi,“ uvedl Koláček.

Nesedí tady nikdo z celníků, divil se obžalovaný

Vapa Drink vyrobil v roce 2012 otrávenou vodku a rum s etiketami Likérky Drak, která tehdy nestačila vyrábět, protože měla mnoho zakázek. Vlastníkem Likérky Drak byl lihový boss Radek Březina, který se u jiného soudu zpovídá z nelegálních kšeftů s lihem za téměř sedm miliard korun.

Kontaminovaná dávka skončila ve zlínském skladu firmy Verdana Roberta Sedlaříka, který se v době policejních zátahů ukrýval v Holešově v domě, který patří rodině Březinových.

„Kdybych věděl, že je alkohol závadný, tak bych ho nevzal,“ říkal tiše Sedlařík.

Už při minulých hlavních líčení se občas rozbrečel. Momentálně si odpykává pětileté vězení za daňové úniky.

V jeho skladu našla policie smrtící pití. Na lahvích přitom byly platné kolky, které se podle Vanderky dostaly do oběhu z celní správy, přestože měly být zničeny.

„Od celní správy tady ale nikdo nesedí,“ ukazoval na lavici obžalovaných Vanderka.

Soudce ho vyzval, aby téma rozvedl, ale to už neudělal. Celníci jeho slova nechtějí komentovat.

„U soudu může v rámci své obhajoby použít kdokoliv prakticky cokoliv,“ řekla pouze mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Patricie Valentová.

Zákazníky obvolávali, aby otrávený alkohol stáhli

U soudu vypovídal také Aleš Svoboda, který alkohol míchal v garáži pod Jižními Svahy. Odtud ho dodával do večerky Martina Cekoty v prvním segmentu, kde si pití koupili lidé, kteří zemřeli.

Svoboda řekl, že alkohol s metanolem koupil od Alexandera Jordána, který měl i sklad.

„Nebyl jsem u předávky lihu. Tuto část skladu jsem pronajal,“ bránil se Jordán, podle něhož líh Svobodovi dodal přímo Vacula.

Vaculu přivedla k soudu eskorta v poutech, podpořil Svobodovu verzi.

Všichni obžalovaní shodně tvrdili jen to, že jakmile se dozvěděli z médií, že nastal problém s lihem, obvolávali své zákazníky. Zpátky ke zdroji, tedy k Vaculovi, se ale nevrátilo skoro nic.

Případ pokračuje u zlínského soudu v pondělí.