Jiří Večeř u zlínského krajského soudu.

Jiří Večeř u zlínského krajského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nejsem neviňátko, ale proč bych tajil další vraždy? hájí se Večeř

  • 3
Ve Zlíně začal proces s Jiřím Večeřem obžalovaným ze dvou dávných vražd podnikatelů souvisejících s podvody s lehkými topnými oleji. Večeř už si odseděl trest za organizování obdobných vražd.

Policie třiapadesátiletého Jiřího Večeře zadržela loni v dubnu - pouhý měsíc před tím, než by obě vraždy byly promlčeny a jen krátce poté, co opustil vězení.

Už v roce 2001 jej totiž soud poslal do vězení za organizování vraždy Lubomíra Holého, kterého zastřelili v Praze, za přípravu vraždy novináře Stanislava Čecha a také za nedovolené ozbrojování.

Nyní Večeř čelí obžalobě z vraždy dalších dvou obětí zapletených do obchodů s LTO.

Lehké topné oleje

Kauza LTO vznikla na počátku 90. let. V té době bylo podle zákona možné zdaňovat naftu nižší sazbou daně, pokud ji obchodníci nazvali lehkým topným olejem. Státu tak na daních unikaly miliardy korun. Vydělávali na tom lidé, kteří tuto surovinu dováželi a prodávali přes prostředníky koncovým zákazníkům. Tento druh podnikání nebyl trestně postižitelný, nabalovaly se ale na něj zločiny, které už stíhat šlo, především vraždy bílých koní. Většina jich zůstala dodnes nepotrestána.

Zlínský podnikatel Miroslav Kovařík zemřel ráno 12. května 1995 při explozi automobilu s nastraženou náloží. Podle státního zástupce Martina Malůše muž poté, co usedl na parkovišti na ulici Mokrá za volant svého BMW, utrpěl devastující zranění těla, kterým podlehl.

Druhým zavražděným byl podnikatel František Blažíček, kterého vrah o jedenáct dní později večer zastřelil jedinou ránou z pistole z chodníku v domě v Uherském Hradišti v Sokolovské ulici.

Žalobce: Objevili se noví svědci

Večeř byl podle obžaloby organizátorem obou vražd. Kdo konkrétně oba činy vykonal, vyšetřovatelé dosud spolehlivě nezjistili.

„Objevili se noví svědci, kteří sdělili nové okolnosti, jež vedly k tomu, že se kauza opět otevřela. Večeř byl už dříve podezřelý, důkazní situace ale nebyla tak průkazná. Teď proti němu svědčí i lidé, kterým se měl svěřit s tímto činem. Bude prověřováno, proč se vyjádřili až po takové době a neřekli to dřív,“ poznamenal žalobce Malůš.

„Kovaříka jsem náhodně viděl jen jednou maximálně osm vteřin, Blažíčka nikdy. Skutky popsané v obžalobě jsem nespáchal. Nadále trvám na tom, že svědci mluvili účelově, aby se mi pomstili,“ připomněl Večeř, že obžaloba stojí především na výpovědích jeho někdejších kumpánů, kterým se údajně s vraždami svěřil.

Podnikatele s LTO rozmetala výbušnina na těle. Vrah ji odpálil na dálku

Večeř prohlásil, že navrhoval policii výslech dalších deseti svědků, vyslechnuti ale údajně byli jen tři. Žádal prý také o doplnění své výpovědi, revizi psychologického posudku, nebylo mu ale vyhověno.

„Můžu jen rozpitvávat výpovědi svědků a ukázat, že lžou,“ pokrčil rameny obžalovaný muž.

„Celé vyšetřování bylo vedeno s jediným cílem, prokázat mému klientovi vinu. Je potřeba zajít do detailů,“ nabádal soud Večeřův obhájce Jiří Rafaj.

Večeř: Nestavím se do role neviňátka

U soudu Večeř zmínil také jména lidí, kteří podle něj mají vraždy skutečně na svědomí.

Mluvil i o tom, že český byznys s lehkými topnými oleji byl v polovině devadesátých let rozdělený na sedm hlavních větví, které se mezi sebou likvidovaly. Na Večeře údajně další obchodníci s LTO v roce 2001 vypsali odměnu 50 milionů korun.

„Je mi 53 let. Co je horší, aby mě zastřelili, nebo abych zemřel ve vězení? Doživotí - to by pro ně bylo dokonalé,“ prohlásil Večeř.

Upozornil také na to, že k přípravě dalších vražd se už před lety přiznal a trest za ně si odseděl.

„Z hlediska trestu jsem se tehdy mohl přiznat i k dalším dvěma vraždám, trest bych měl jen o málo větší. Nestavím se do role neviňátka, ale bráním se, protože jsem to neudělal,“ namítl Večeř.

Účastníky soudu jsou také vdova po Kovaříkovi a jejich dvě dcery. Jedna z nich coby nezletilá dokonce také seděla v autě v době výbuchu, zachránilo ji však to, že exploze záměrně směřovala jen na sedadlo řidiče. Dívka tak vyvázla s poraněním obličeje.

„Poškozené chtějí mít po téměř jednadvaceti letech událost uzavřenou. Je to pořád otevřené, stín za nimi jde z minulosti. A je to o to horší, že jedna z dcer byla přítomna útoku na svého otce. Jen shodou šťastných náhod to přežila, což je pro mě neuvěřitelné,“ uvedla první zástupkyně pozůstalých Jana Rejžková, která pro své klientky požaduje odškodné přesahující 15 milionů korun.

,