Zlato v cihličkách nahradili wolframem, podvodníky poslal soud do vězení

  • 13
Několikaleté vězení čeká trojici podvodníků, kteří v zastavárnách po celé republice prodávali falzifikáty zlatých cihliček. Zlato bylo jen na povrchu, pod ním se nacházel nepoměrně levnější wolfram. Další dva členové skupiny dostali u soudu podmínky, tresty už jsou pravomocné.

Policie případ falešných zlatých cihliček rozkryla před třemi lety, kdy kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinili z podvodu a porušení práv k ochranné známce a jiným označením čtyři podvodníky a jednu podvodnici ze Zlínska (psali jsme zde). Později k nim ještě přibyl další muž ze stejného regionu (více zde).

Celou skupinu podle verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 8 řídil P. H., který si vyslechl nejvyšší trest - ve vězení bude čtyři roky.

Úvodní kapitál zajistil P. K., kterého soud poslal za mříže na dva a půl roku. Stejně dlouho se na svobodu nepodívá ani M. K., jenž se ve svém zlínském domě staral o výrobu cihliček.

O samotný prodej falzifikátů se pak starali M. M., který dostal dvouletou podmínku a P. H., jež dostala coby úhrnný trest za další trestnou činnost ještě o rok vyšší podmínku.

„Skupina vyráběla a prodávala padělané zlaté slitky vydávané za originální zlaté cihly z 24karátového zlata o váze 250 gramů opatřené symboly ochranné známky švýcarské obchodní společnosti, ačkoliv ve skutečnosti se jednalo pouze o pouzdro z tenké vrstvy 24karátového zlata vyplněné tyčinkami z wolframu, který má obdobnou hustotu a tedy i objem jako zlato,“ uvedla v rozsudku soudkyně Iva Diepoltová.

Rozříznutí cihliček podvodníci odmítali

Zatímco jedna pravá čtvrtkilová zlatá cihlička vyjde na zhruba 250 tisíc korun, podvodníci ty své prodávali či dávali do zástavy po celé České republice levněji - za částky od 170 do 212 tisíc korun.

Ve skutečnosti se ale hodnota vyrobených padělků pohybovala jen mezi 45 až 70 tisíci korunami. Zatímco jeden gram zlata totiž vyjde na zhruba tisíc korun, gram wolframu, který byl ukrytý pod tenkým zlatým pouzdrem, stojí jen necelou pětikorunu.

Podvodníci se od února 2015 celkem pokusili udat své výrobky na dvanácti místech. Osmkrát uspěli - ve Frýdku-Místku, Ostravě, Jičíně, Táboře, Frýdlantu nad Ostravicí, dvakrát v Českých Budějovicích a v Praze, díky čemuž si přišli na více než jeden a půl milionu korun.

Naopak v jedné z ostravských zastaváren se jim nezadařilo, pracovník totiž odmítl cihličku přijmout do prosté zástavy. V Olomouci a Ústí nad Orlicí zase měli zastavárníci pochyby nad pravostí cihel a podvodníci je rozříznout nechtěli.

Vše skončilo na začátku dubna 2015 v jedné ze zastaváren v Praze 8. Když P. H. nabízela cihličku za 200 tisíc korun, pracovník přivolal policii, neboť už o existenci falzifikátů věděl.