Soud osvobodil ženu, která nenechala očkovat své děti

  • 78
Kroměřížský okresní soud rozhodl, že žena, která nenechala očkovat své dvě děti, nespáchala trestný čin. Případ tak skončil osvobozujícím rozsudkem. "Je to vítězství zdravého rozumu," uvedl zástupce Ligy lidských práv, která se o neobvyklý případ intenzivně zajímala.

Jednatřicetiletá žena tvrdila, že nemá dostatek informací a ani jistotu, že očkování dětem neublíží. "Mám určité životní přesvědčení. Nemám informace, které by potvrdily, že očkování je nevyhnutelné. Chráním zdraví svých dětí, očkování jim může ublížit," vysvětlovala u soudu matka dětí Andrea Jasenčuková.

"Četla jsem výzkum na internetu, u očkovaných dětí hrozí autismus. Zdraví dětí je pro mě na prvním místě," uvedla.

Proto odmítla přeočkovat svou tříletou dceru, její roční sestru nenechala naočkovat vůbec. "Řekli mi, že v injekci je nepatrné množství virů. Lékaři mi hned do zdravého dítěte chtěli vpíchnout mrtvé buňky, myslím si že to není správné ani nutné," dodala Jasenčuková.

U soudu jí za to v krajním případě hrozilo až pět let vězení.

Kromě toho žena také odmítla pustit do bytu pracovnice sociálního odboru. Podle Ligy lidských práv (LLP) však byl případ selháním orgánů činných v trestním řízení, protože u soudu nikdy neměl skončit.

očkování dětí

Podle výroku Nejvyššího správního soudu z léta 2010 není možné rodiče, kteří své děti neočkují v souladu s očkovacím kalendářem, sankcionovat za spáchání přestupku. Tím, že rodiče nenechají své děti očkovat, nemohou tedy spáchat trestný čin.
Zkušenosti z Německa, Rakouska a dalších zemí, kde žádná povinná očkování nejsou, ukazují, že pro naprostou většinu rodičů stačí, aby byla očkování doporučená a bezplatná.

"Jedná se o vítězství zdravého rozumu," uvedl právník a předseda LLP David Zahumenský, který ženu zastupoval.

U soudu uspěl s argumentací postavenou na výroku Nejvyššího správního soudu z léta 2010, podle kterého není neočkování dětí přestupek, a nemůže tedy být ani trestným činem.

Zahumenský také prohlásil, že žena nyní bude žádat od státu odškodnění za neoprávněné trestní stíhání.

"Represivní přístup k očkování má v České republice bohužel dlouhou tradici. Tento případ však jasně ukazuje, že zákazy a příkazy bychom měli v demokratické společnosti šetřit, vždy totiž hrozí jejich zneužití," uvedl v prohlášení zástupce LLP.

Podle Zahumenského chce ministerstvo zdravotnictví všech devět povinných očkování převést do zákona a rodiče, kteří třeba jen chtějí své děti očkovat o něco později, pokutovat.

"Liga lidských práv je přesvědčena, že v demokratické společnosti by měl být každý zásah do práv rodičů pečlivě vysvětlen. O každém jednotlivém očkování by tak měla být vedena diskuse, zda je opravdu nezbytné, aby bylo povinné," řekl Zahumenský.

, ,