Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Miny byly odpad, tvrdí obžalovaní za zakázanou munici ve Vrběticích

  • 5
Byly ve zničených muničních skladech ve Vlachovicích-Vrběticích zbraně, které tam neměly co dělat? Zabývat se tím začal zlínský soud. Kvůli skladování stovek min jsou obžalované dvě firmy a pět lidí, jimž hrozí až dvanáctileté vězení.

Děním v bývalém armádním areálu, který nyní spravuje státní podnik Vojenský technický ústav, se policie začala podrobně zabývat poté, co dva sklady explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Při prvním výbuchu zemřeli i dva zaměstnanci firmy Imex Group, která měla oba sklady pronajaté.

Zatímco viníky tehdejších explozí vyšetřovatelé dosud nevypátrali, doputoval před zlínský soud související případ skladování zakázaných zbraní.

Podle obžaloby nakoupila Real Trade Praha na začátku roku 2012 z Maďarska od tamní dceřiné společnosti české firmy Excalibur Army vojenský materiál včetně 269 kusů min typu MON-100 a 232 kusů min typu MON-200.

Podle žalobce Lea Foltýna se jedná o protipěchotní miny, které jsou zakázáné právními normami České republiky i mezinárodněprávními normami vycházejícími z Ottawské konvence.

„Neuvedli, že se jedná o zakázanou munici, čímž dosáhli toho, že licenční správa českého ministerstva průmyslu a obchodu vydala neoprávněně licenci pro obchod s tímto materiálem a ministerstvo vydalo povolení k přepravě,“ uvedl Foltýn v obžalobě.

Šéf firmy: Miny byly z obchodního hlediska odpad

Kromě obou firem, jimž hrozí až zrušení, jsou obžalovaní předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, který podle obžaloby zastupoval Real Trade Praha při uzavírání smlouvy o nákupu min.

Obžalobě čelí i prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a skladník Excalibur Army ve Vrběticích František Machuča.

Miny byly podle Kratochvíla součástí sedmiletého nákupu sedmi tisíc tun materiálu z Maďarska za asi 23 milionů korun, kupující podle něj nemohl odmítnout.

„Buď vezmete všechno, nebo nic,“ prohlásil u soudu Kratochvíl.

Uvedl také, že podle maďarských úřadů měly zmíněné miny dohromady zůstatkovou hodnotu necelých tisíc korun.

„Dovezli jsme je v roce 2014 coby zbytek, který není obchodovatelný. Z obchodního hlediska to je odpad, který se řeší až na konec, protože o něj není primární zájem Je to zbytečná a účelová kauza, mrhání enegií,“ sdělil Kratochvíl.

Miny podle něj byly neškodné, protože z nich maďarská armáda dávno před prodejem odejmula roznětku.