Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Slovensko pomůže Zlínsku s pacienty, Skalica přijme akutní případy

  • 6
Pacientům ze Zlínska, kteří by v době hromadných odchodů lékařů z nemocnic potřebovali neodkladnou léčbu, pomohou i v nedaleké slovenské Skalici. Počet nemocných však musí být omezený, mnoho volných lůžek ani Slováci nemají.

"Je to tak, skutečně se na takovou situaci připravujeme," potvrdil ředitel Nemocnice s poliklinikou ve Skalici Ivan Medlen. Půjde hlavně o akutní případy. "Pokud se na nás obrátí někdo, kdo měl ve Zlíně naplánovanou operaci kyčelního kloubu, tomu samozřejmě nevyhovíme. Ale ve chvíli, kdy k nám záchranka přiveze pacienta po autonehodě, přijmeme ho," upřesnil Medlen.

Slovenská nemocnice ve Skalici přitom není jedinou, která je ochotná ošetřit pacienty ze Zlínského kraje. Těm s akutními případy pomohou také špitály ze sousedního Jihomoravského kraje, konkrétně jde o Břeclav, případně Hodonín. "Týkalo by se to například oddělení chirurgie, gynekologie a případně urologie," upřesnila ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Odchody lékařů

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje - Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, nemocnicích ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti - podepsalo výpověď v souvislosti s odborářskou akcí téměř 260 lékařů, tedy zhruba 40 procent.

Lékaři ze Zlínského kraje včera v otevřeném dopise oznámili, že v souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme je zásadně ohrožená dostupnost a kvalita lékařská péče zejména o dětské pacienty. Kraj by podle nich měl říct, jak hodlá postupovat.

Podle krizového plánu jsou tamní lékaři schopní pomoci kolegům v naléhavých případech. Nemocnice ale současně upozorňují, že jejich pomoc bude záležet na volných kapacitách.

"Nedokážu to teď odhadnout, ale počet lůžek máme pochopitelně omezený," dodal Medlen.

Změny už příští týden

Podle krajské radní za oblast zdravotnictví Hany Příleské ale kraj počítá s tím, že většinu péče poskytnou lékaři v některé ze čtyř krajských nemocnic. "Pokud některé oddělení v té které nemocnici nebude schopné péči zajistit, uděláme to tak, že ji zajistí lékaři v jiné nemocnici našeho kraje," uvedla Příleská.

Změny v nemocnicích pocítí pacienti už v příštím týdnu. Může nastat takzvaný víkendový provoz, kdy budou některá oddělení otevřená omezeně. "Důvodem je to, že už ve druhé polovině února si odcházející lékaři začnou vybírat dovolenou," upozornil předseda okresního sdružení Českého lékařského klubu Lubomír Nečas.

V dalších dnech se podle něj přestanou objednávat pacienti na operace a do konce února se přestane operovat úplně.

Kritická situace nastane podle zdravotníků především u dětských pacientů. "Lůžková péče o dětské pacienty je prakticky v troskách," napsali včera v otevřeném dopise hejtmanovi Stanislavu Mišákovi zástupci lékařů a někteří primáři nemocnic v kraji. Mišák včera zopakoval, že "kraj není účastníkem tohoto sporu". "Bohužel ale budeme muset řešit jeho důsledky," uvedl.

Domů už druhý den po porodu

Problémy čekají především novorozenecké oddělení. "Uvažuje se o předčasném propouštění novorozenců do ambulantní péče," nastínil Nečas.

V praxi by se pak mohlo stát, že místo tří dnů budou maminky propuštěny domů s novorozenci už druhý den po porodu. A to i v případě, kdy si lékaři nebudou stoprocentně jistí tím, zda je dítě naprosto bez komplikací. Péči pak převezmou pediatři. "Ti ale nezaručí čtyřiadvacetihodinovou kontrolu," varoval Nečas.

Relativně nejstabilnější bude od března dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Tady odcházejí pouze dva pediatři. Jinde je hůř. V krajské nemocnici ve Zlíně zůstane na dětském oddělení primář a spolu s ním dva méně zkušení lékaři. V Kroměříži primář a jeden lékař, ve Vsetíně pouze primář.

Před kritickou situací varuje i primář zlínského novorozeneckého oddělení Jozef Macko. "Pokud lékaři skutečně odejdou, hrozí nám zastavení chodu oddělení," upozornil Macko. Ohrožení se týká především předčasně narozených dětí.

A to nejen těch, které po prvním březnu teprve přijdou na svět, ale i novorozenců, kteří už na oddělení leží. Jiné novorozenecké centrum totiž v kraji neexistuje a i ta, která fungují například v Brně nebo Olomouci, by rodičkám nepomohla. "Jsou ve stejně špatné situaci jako my," varoval primář.

Krizový scénář zatím chybí

Ženy, které nemají rizikové těhotenství, se ale podle lékařů nemusejí obávat. "Rozhodně maminky nikdo nenechá na holičkách. Ujmou se jich například v sousedním kraji," uklidnil Nečas.

Podobný názor má také radní Příleská. "Chceme, aby bylo postaráno o všechny maminky i novorozence, a posílat je budeme do těch nemocnic, ve kterých je budou moci přijmout," ujistila radní.

Krajský úřad však zatím nevydal konkrétní krizový scénář, podle kterého budou lékaři od března pacienty ošetřovat. Například v Jihomoravském kraji chtějí zavést krizové linky, na kterých pacienti zjistí, kam se mají se svým zdravotním problémem obrátit.

Byli byste ochotní dojíždět za lékaři na Slovensko?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 2. března 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 307
Ne
Ne 163