Pasování prvňáčků v základní škole v Březové.

Pasování prvňáčků v základní škole v Březové. | foto: ZŠ Březová

Denně překročí hranice. Děti ze Slovenska jezdí do školy v Březové

  • 7
Základní a mateřská škola v Březové na Uherskohradišťsku letos přijala i žáky ze Slovenska. Dva kluci chodí do první a druhé třídy, další čtyři děti nastoupily do tamní mateřské školy. Dojíždět budou denně, což je v České republice unikát.

Je jich šest, žijí na Slovensku, ale do školy nastoupili na Moravě, v Březové. Denně tak dvakrát překročí státní hranici a učit se budou v jiném než rodném jazyce.

„Rodiče těch žáků jsou mladí lidé, kteří v tom nevidí problém. A jeden ze školáků navíc pochází z česko-slovenské rodiny,“ uvedl ředitel Základní a mateřské školy v Březové Ludvík Zimčík.

V rámci republiky je to však naprosto ojedinělá věc. Se vzděláváním cizinců sice tuzemské školy zkušenosti mají, nejsou ale velké.

V minulém školním roce chodilo na základní školy v celé zemi zhruba 15 tisíc cizinců. Ve Zlínském kraji přibližně 270.

„Stále jsou to spíše ojedinělé případy, s nimiž se školy nesetkávají moc často,“ komentoval situaci Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora.

Slováci se budou učit z českých učebnic

Žáci, kteří se narodili v jiné zemi, se pak obvykle učí podle individuálního plánu a na vysvědčení jim schází známka z českého jazyka.

To je třeba příklad hocha z Itálie, který letos nastoupil do třetí třídy základní školy ve Zlíně-Malenovicích. Česky umí jen velmi málo.

„Strávil tady prázdniny a po nich nastoupil do školy. Rozumí několika slovům,“ potvrdila ředitelka školy Zdeňka Jančíková.

Škola v Březové však pro děti ze Slovenska nic takového nechystá. „Individuální vzdělávací plán mít nebudou, ale přístup ano,“ řekl Zimčík.

Do školy přijal dva kluky ze Slovenska, do první a druhé třídy. Další čtyři děti nastoupily do mateřské školky, která ke škole patří. Do první třídy přejdou za rok.

Doma jsou přitom v sedm kilometrů vzdálené příhraniční obci Nová Bošáca nebo ve Staré Turé, odkud to mají do školy téměř 30 kilometrů.

Domácí úkoly tak budou psát na Slovensku, ale česky. Učit se totiž budou z českých učebnic a podle pravidel české školy.

V adaptaci jim pomůže místní moravsko-slovenské nářečí

Obdobně kdysi fungovala slovenská škola v Karviné. Do ní chodily děti Slováků, kteří na severní Moravě pracovali, plánovali ale návrat do vlasti.

Ve škole učili slovenští kantoři podle slovensky psaných knih. Existovala od roku 1956, po revoluci jí však začalo žáků ubývat a před devíti lety zcela zanikla.

„Zpráva z Březové je rozhodně zajímavá. Jestli dobrá, to ukáže až praxe,“ reagovala Helena Nosková z Klubu slovenské kultury, který se stará o udržování spojení mezi oběma národy.

Základní a mateřská škola v Březové

V 70. letech se devítiletá základní škola v Březové změnila na školu s prvním stupněm. Tento stav vydržel až do roku 2006, v současné době nabízí znovu všech devět ročníků.

Od 1. září sem chodí i dva žáci ze Slovenska, kteří denně dojíždějí. Další čtyři slovenské děti nastoupí příští rok.

Denně do školy chodí 95 žáků, dalších 225 jich škola vzdělává na dálku. Je jedinou na Moravě, která smí individuální vzdělávání nabízet i žákům na druhém stupni.

Žáky má z celé České republiky, například z Prahy, Karlových Varů nebo Jablonce. 25 z nich žije v zahraničí.

A opakovaně upozorňuje na to, že děti z Česka nerozumí slovenštině a naopak. Klub proto organizoval i kurzy slovenštiny pro děti, zájem ale nebyl.

„Slovensko je pro naše děti neznámé, nejezdí tam. A to ani děti, jejichž rodiče odtamtud pocházejí,“ dodala Nosková.

V Březové však něco takového neplatí. Na hranici je to z obce 2,5 kilometru a místním nářečím se slovenština hodně prolíná. „Spousta dětí z Březové nastupuje do školy a mluví nářečím. Budou na tom podobně,“ ujistil Zimčík.

Rodiče školáků rozhodně nesáhli po snadnějším způsobu. Mezi Březovou a Slovenskem neexistuje přímé autobusové spojení a děti tak budou muset do školy vozit.

Březová má momentálně málo přes tisíc obyvatel. Ve škole se však učí 320 žáků od prvního do devátého ročníku. Její jméno totiž zasahuje daleko mimo obec.

V běžném, denním režimu má 95 žáků, dalších 225 se vzdělává doma. Škola je totiž jediná na Moravě, která může nabídnout domácí vzdělávání také na druhém stupni.

Je tedy místem, kam se vždy o pololetí a na konci školního roku sjedou žáci, které učí rodiče doma.

Do Březové jezdí třeba z Prahy, Jablonce či Karlových Varů. A má i 25 žáků, kteří jsou s rodiči dlouhodobě v zahraničí.

Spouští i on-line vyučování

Takový způsob výuky často využívají třeba děti, které se věnují vrcholovému sportu.

To je i případ osmačky Elisabety. Je krasobruslařka, pochází z Prostějova, momentálně ale žije v Mariánských Lázních.

A právě tím, jak moc se dětem na domácím vyučování věnuje, se základní škola v Březové proslavila. Učitelé pro ně vytvořili speciální interaktivní učebnice, které jsou k dispozici na internetu.

Učivo je v nich rozdělené do deseti měsíců a na konci každého z nich jsou testy. Rodiče tak mají lepší přehled o tom, co by děti měly znát.

„Od pátku navíc spustíme on-line vyučování,“ prozradil Zimčík. Fungovat bude tak, že se v určeném čase spojí přes internet třeba páťáci s učitelkou matematiky. Mohou v tu chvíli být kdekoliv na světě a přesto absolvují běžnou hodinu ve škole v Březové.

A právě to zřejmě škole v Březové přivedlo i žáky ze zahraničí. „Nábor na Slovensku jsme nedělali. Rodiče těch dětí si nás našli sami,“ ujistil ředitel.