Důležitou roli sehrál při hodnocení také atraktivní Baťův kanál, ale sám by na vítězství Slovácka nestačil.

Důležitou roli sehrál při hodnocení také atraktivní Baťův kanál, ale sám by na vítězství Slovácka nestačil. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Slovácko má prestižní cenu. Je atraktivní pro turisty, uznali odborníci

  • 1
Turistický region Slovácka se dočkal významného vítězství. Porazil dalších 25 přihlášených míst celé země a získal ocenění za svoji atraktivitu. Zaujal hlavně svou rozmanitostí, nabídkou kultury, ale i množstvím cyklostezek nebo projížďkami po Baťově kanále.

"Mám pocit, že náš úspěch se cení víc venku než na našem Slovácku," povzdechl si ve středu tajemník Regionu Slovácko Josef Hapák.

A zřejmě měl pravdu. Na Slovácku totiž jen málo lidí ví o tom, že region dosáhl skvělého úspěchu. Získal titul Evropská destinace nejvyšší kvality Eden 2011, který vyhlašuje centrála cestovního ruchu CzechTourism.

To v praxi znamená, že místní region toho může turistům hodně nabídnout. Co konkrétně? Jen dokument, který do soutěže Slovácko poslalo, má 22 stran. Zde je jen několik základních důvodů.

1. Baťův kanál láká na propojení s cyklostezkami

Mnohokrát vzpomínaný turistický hit hrál v soutěži velkou roli. Ovšem pozor - sám o sobě by nestačil. Když samostatný Baťův kanál soutěžil loni, na vítězství nedosáhl. Je evidentní, že vždy je dobré ho propojit ještě s dalšími lákadly. Což není problém.

Stačí si vzít kolo a kromě plavby po kanálu si můžete zajezdit po cyklostezkách, kterých je na Slovácku opravdu hodně. Když budete chtít ale zůstat u vody, můžete si objednat hausbót nebo můžete využít kombinaci různých nabídek na denní, třídenní nebo celotýdenní cestování po kanále.

Kolem "Baťáku" se navíc nacházejí naučné stezky i technické památky. Například unikátní křížení vodních cest s lanovým vodním vlekem nebo výklopník v Sudoměřicích sloužící k vyklápění železničních vagonů s uhlím přímo do nákladní lodi.

2. Pestrost Slovácka: Větrné muzeum, ale i pálenice

Velkou výhodou je ohromná pestrost Slovácka, které se táhne přes dva kraje a tři okresy. Pokud bychom zůstali jen u technických památek a jejich obnovy, což bylo i téma letošní soutěže, Slovácko se chlubilo mimo jiné Větrným mlýnem v Kuželově, Muzeem pálenic ve Vlčnově i Ratíškovickou železnicí.

Stejně tak ale můžete jmenovat například řadu malých muzeí, která vznikají po slováckých vesnicích.

3. Lidové tradice zvou na Jízdu králů nebo verbuňk

Počet vesnic, kde ještě udržují vyhlášené slovácké lidové tradice a turisté se můžou přijet na toto udržování podívat, je bezpočet. I ony hrály při hodnocení svou roli a v soutěžní nabídce je jim věnovaný prostor.

Slovácký tanec verbuňk byl navíc nedávno zapsán mezi nejvýznamnější památky nehmotného světového kulturního dědictví Unesco. Verbuňk přitom dál mezi lidmi žije a na festivalu ve Strážnici bývá v hledišti narváno. Tradičně oblíbená a masově navštěvovaná je i Jízda králů ve Vlčnově a Hluku.

4. Lepší ubytování a propagace celého regionu

Sehnat pěkný hotel bývalo dříve problémem. To už neplatí. Na Slovácku vznikají nové nebo zrekonstruované hotely a penziony (třeba Amfík Bukovina), k tomu připočítejte řadu kulturních akcí, které přitáhnou mladé lidi (například Letní filmová škola v Uherském Hradišti).

O Slovácku navíc vychází řada kvalitních propagačních materiálů, o čemž svědčí i ocenění na veletrhu Regiontour v Brně.

Na Slovácku je ale nejcennější, že tento region je stále živý. Žije v srdcích místních lidí, kteří ho naplňují svou ohromnou aktivitou.