Pálenice v Kunovicích na Slovácku. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Švestek je letos málo, valašské a slovácké slivovice proto bude méně

  • 15
Po dobrém roce přijde horší, říkají páleničáři na Valašsku a Slovácku. Letos se to potvrdilo, úroda švestek bude zhruba o polovinu slabší než loni. Jiné regiony přitom nedostatek ovoce vůbec netrápí.

Pěstitel Petr Velíšek ze Zlínska loni sklidil přes pět metráků švestek a vypálil z nich asi padesát litrů slivovice. Pálenka měla výbornou chuť díky kvalitním plodům, které měly ze sluníčka vysoký obsah cukru.

Když však Velíšek prochází mezi ovocnými stromy dnes, je mu jasné, že úroda bude slabší. V korunách dozrává daleko méně plodů, hodně jich leží na zemi.

„Je to špatné. Opět se potvrdilo, že po dobrém roce přichází špatný. Už na jaře bylo zřejmé, že stromy tolik nezarodí. Květy poničily mrazíky, taky včel bylo málo, pak navíc přišla sucha,“ lituje Velíšek.

Podobnou zkušenost mají další pěstitelé ze Zlínského kraje, velcí i malí. Slabou úrodu očekávají rovněž ve vizovické likérce Rudolf Jelínek, která má sad ve stráni nedaleko svého sídla.

ZPRACOVÁNÍ. V Pěstitelské pálenici Kunovice už zpracovávají letošní úrodu.

„Loni jsme sklidili asi 500 tun švestek, což byla velmi dobrá úroda. Letos bude výrazně slabší, možná až o polovinu,“ odhadl výrobní ředitel likérky Jiří Koňařík.

Podle odborníků je příčinou nižší úrody skutečnost, že se stromy, které byly loni obsypané plody, vysílily a některé se i pod tíhou plodů polámaly. Přes podzim a zimu sice regenerovaly, ale pořád nejsou v nejlepším stavu. K tomu je potřeba více času.

„Myslím si, že počasí při letošní neúrodě nehrálo až tak významnou roli,“ doplnil Koňařík.

Počasí ovšem dozajista zásadně ovlivní kvalitu plodů, které se pořád drží na stromech. Pokud by bylo teplo a svítilo pořád slunce, nabíraly by barvu i cukr, což by bylo ideální.

„Pokud by bylo stejně jako v těchto dnech, bylo by to špatné. Když prší a pak je horko, tak plody nabírají vodu, těžknou a padají,“ podotkl páleničář Petr Vincour ze slavičínské pěstitelské pálenice Hrádek.

„Nejdůležitější je, aby dozrály hlavní odrůdy. Pokud by padaly, byl by to problém,“ doplnil Koňařík.

Páleničář: Popíjet se bude pořád, lidé mají zásoby

Neúroda je ale zřejmě lokální. Když totiž v likérce Rudolf Jelínek vykupují švestky, mají nabídek více než loni. Hlásí se lidé také z jiných částí republiky, kde si na nedostatek švestek a dalšího ovoce nestěžují.

„Na Znojemsku máme úrodu stejnou jako loni, jsme spokojení,“ hlásil místopředseda Unie ovocnářů ČR Tomáš Letocha z Jaroslavic u Znojma.

Horší situace ve Zlínském kraji tak způsobí, že slivovice bude méně. To však nebude znamenat, že by jí byl nedostatek a pila se v menších dávkách.

„Popíjet se bude pořád, lidé mají zásoby,“ nepochybuje páleničář Jiří Šácha z Kunovic.

Měnit by se neměla ani cena slivovice, po známosti ji lze pořídit v rozmezí za 300 až 400 korun za litr.

Hýbat s cenami nebudou ani u Rudolfa Jelínka, protože ovoce tvoří jen zlomek výrobních nákladů.

Navzdory horší úrodě ale začínají být pálenice stále více vytížené. Lidé přivážejí kvas z meruněk, mirabelek, třešní.

„Denně uděláme dva tři kotle. Loni jsme se při pálení museli střídat, tolik toho bylo,“ přiblížil Vincour.

V případě neúrody švestek se obyčejně příroda snaží pěstitelům situaci kompenzovat tím, že je hodně jiného ovoce, hlavně jablek a hrušek. Ani s nimi to ale letos nevypadá dobře.

„Jablka hnijí na stromech, nabodne je hmyz a je s nimi zle,“ dodal pěstitel Velíšek.