Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Školy na Zlínsku testují třeťáky. Rodiče zaskočilo, že se za to platí

  • 1
Co je Slunce a co vločka? Který obrázek má stejnou pravou i levou část a je souměrný podle osy "o"? Na tyto otázky odpovídali ve středu při Scio testu třeťáci v základních školách ve Zlínském kraji. Učitelé zjišťují, kde mají školáci mezery a co mají zlepšit. Testování má být ve školách povinné.

Testy, které v regionu už dva roky nahrazují přijímačky na střední školy, se k osmiletým dětem dostaly letos poprvé. A ve školách se mluví o tom, že brzy budou povinné. Ministerstvo školství ale takovou informaci popřelo.

"V současné době pracujeme na testování žáků v 5. a 9. ročníku. Testy se budou příští dva roky ověřovat a teprve potom by byly povinné pro tyto ročníky," sdělila Jana Holíková z ministerstva.

Žáci 3.A ze Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně psali Scio test z angličtiny.
Žáci 3.A ze Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně psali Scio test z angličtiny.
Žáci 3.A ze Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně psali Scio test z angličtiny.
Žáci 3.A ze Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně psali Scio test z angličtiny.

Třicítka základních škol ve Zlínském kraji se však rozhodla vyzkoušet, jak na tom jejich třeťáci jsou. Mezi nimi třeba Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně. Testovat třetí a páté třídy prý má logiku.

"První stupeň je rozdělený na dvě období. Jedno tvoří první až třetí třída, druhé pak čtvrtá a pátá třída. Právě proto se Scio testy dělají v těchto ročnících, kdy by žáci měli mít ucelené vědomosti," vysvětlila zástupkyně ředitele Věra Zelinková.

Scio testy pomohou školám zlepšit výuku

Výhody mají Scio testy přinášet hned na několika frontách. Školy na nich mohou porovnat žáky a také se dozví, jestli jsou v klíčových předmětech na průměru, nad nebo pod ním. Nejvíc ale mají získat sami žáci. Když je bude tato forma zkoušení provázet od třetí třídy, nebudou později zaskočení při přijímačkách na střední školy.

Potvrzují to i letošní výsledky přijímaček nanečisto. V nich měli žáci na konci základní školy největší problémy s matematikou. "Je to dáno tím, že žáci jsou ze školy zvyklí na určitý způsob uvažování a ve Scio testech jsou otázky položené jinak," řekl ředitel zlínského gymnázia na Lesní čtvrti Jan Chudárek.

Pokud budou testy povinné, budou zadarmo

Rodiče testy pro třeťáky překvapily. A zaskočilo je také dvě stě korun, které za ně měli zaplatit. "Je to dost peněz," řekla jedna ze zlínských maminek. Jméno prozradit nechtěla. "Mám děti právě ve třetí a v páté třídě, takže jsme to museli zaplatit dvakrát. Ale vím, že to někteří rodiče odmítli dát. Ani se moc nedivím," dodala.

Například ve třídě 3. A Základní školy Emila Zátopka ve Zlíně se testů nezúčastnilo 6 ze 24 žáků. Pokud se testy stanou povinnými, nebudou na ně rodiče doplácet nic

Ve třetích třídách letos děti píší celkem pět testů. Z češtiny, angličtiny, matematiky a kromě toho z témat člověk a jeho svět a ze všeobecné kompetence. "Nejtěžší byla určitě angličtina. Člověk a jeho svět byl lehký," zhodnotil osmiletý Matěj, který odpovídal třeba na to, co je slunce a co sněhová vločka.

Měly by školy pravidelně testovat žáky už od třetí třídy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 21. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 5403
Ne
Ne 5330