Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Školu nedáme, raději se odtrhneme, vzkazuje Poličná městu

  • 6
Rozhodnutí zastupitelů Valašského Meziříčí o zrušení základní školy v místní části Poličná rozlítilo mnohé tamní občany natolik, že žádají odtržení od města. Založili přípravný výbor a shánějí podpisy pro vyhlášení referenda. Starosta ale upozorňuje, že zrušení školy je z ekonomických důvodů zcela nezbytné.

Rozhodnutí zastupitelů Valašského Meziříčí o zrušení základní školy v místní části Poličná rozlítilo mnohé tamní občany natolik, že žádají odtržení od města. Založili přípravný výbor a shánějí podpisy pro vyhlášení referenda. Starosta ale upozorňuje, že zrušení školy ne z ekonomických důvodů zcela nezbytné.

Myšlenka vytvoření samostatné obce Poličná z místní části Valašského Meziříčí tak nabývá reálných rozměrů. Místní část by jako obec mohla začít fungovat od 1. ledna 2013. Stačí jen souhlas referenda.

Zastupitelé budou o škole jednat ještě v prosinci

"Sestavili jsme přípravný výbor, snažíme se dát dohromady rozpočet nové obce. Tak, abychom ho mohli předložit lidem a diskutovat s nimi, jak si představují fungování Poličné," uvedl Vladimír Místecký, předseda Osadního výboru v Poličné a člen zastupitelstva Valašského Meziříčí.

Znovu se k rušení škol ve městě vrátí zastupitelé na svém jednání 15. prosince. I kdyby vzali své rozhodnutí zpět, rozhořčené místní obyvatele už asi neuklidní.

"Myslím, že už je odtržení Poličné a přípravy na referendum tak rozjeté, že už to nikdo nezastaví. I kdyby teď řekli, že školu nezruší. Kdo mi může dát garanci, že to neudělají za rok?" ptá se Místecký.

Obyvatele naštvalo, že nikdo předem neřekl, co se chystá

Rodiče i místní obyvatele naštvalo nejen to, že budou muset jejich děti navštěvovat vzdálenější školu v centru města, ale i postup zastupitelů. To, že přijdou o školní zařízení, v Poličné nikdo nepředpokládal a zastupitelé o tom s nikým nejednali.

"Tak vážná rozhodnutí by měl nejdříve někdo citlivě říct řediteli školy, rodičům i žákům. Po výsledku hlasování zastupitelstva byli všichni v naprostém šoku," podotkla Renata Pernická, bývalá učitelka ze základní školy v Poličné. Obyvatelé předpokládají, že pokud budou sami hospodařit s vlastním rozpočtem, provoz školy zajistí.

"Za nás nebude rozhodovat nikdo cizí. Školu stavěli naši rodiče, to není jenom budova. Všichni k ní máme vztah," podotkl Místecký.

Starosta: Lidé z Poličné nechtějí slyšet argumenty

Valašské Meziříčí se potýká s úbytkem žáků ve třídách a s rostoucími prostředky na provoz školních zařízení. I když prý listopadové rozhodnutí zastupitelstva starostu Jiřího Částečku překvapilo, zrušení školních areálů bylo podle něj nevyhnutelné.

"Když lidé v Poličné nechtějí slyšet argumenty, které nás ke zrušení školy vedou, a chtějí to řešit odtržením, je to jejich volba," uvedl Částečka. Ministerstvo školství navíc chystá snížení počtu základních škol. V ohrožení jsou ty, které mají méně než 24 dětí ve třídě a dvě třídy v ročníku.

"Připravují novou vyhlášku, která stanoví minimální počty žáků na takové úrovni, že diskutovat o rušení škol budeme muset dál. Zrušení školy Poličná a Krhová je jen začátek," upozornil Částečka.

Dá se předpokládat, že časem může dojít i ke zrušení dalších škol ve městě.

Poličná samostatnost zvažovala už před sedmi lety

Jenže jen ve Zlínském kraji by se vyhláška týkala poloviny základních škol, v Poličné proto věří, že něco takového nemůže projít. "Změny ve školství se teprve připravují, nic není rozhodnuto," vysvětlil Místecký.

Poličná se chystá na odtržení znovu po sedmi letech. Tehdy odradila aktéry vzpoury ekonomická analýza. Teď mají nový podstatný motiv a tím je záchrana školy. "Myslím, že se nám dostatečný počet hlasů pro vypsání referenda podaří získat už do prosincového jednání zastupitelstva," upozornil Místecký.

Pokud by se v referendu vyjádřili místní obyvatelé pro samostatné fungování obce, mohli by vyhlásit volby už v roce 2013. Poličná má v současné době 1 717 obyvatel, místní školu navštěvuje asi 140 dětí.