Řada škol ve Zlínském kraji automaty nemá nebo zajistila zdravější sortiment. Jsou i takové, které nabízejí svačiny ve školní jídelně.

Řada škol ve Zlínském kraji automaty nemá nebo zajistila zdravější sortiment. Jsou i takové, které nabízejí svačiny ve školní jídelně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Školní automaty nabízejí zdravější svačiny, zájem je i o ovoce a mléko

  • 0
Školy ve Zlínském kraji nebudou mít velký problém s naplněním zákona, který zakazuje nabízet dětem sladkosti a slazené nápoje z automatů. Velká část z nich už před časem změnila sortiment nebo automaty vůbec nemá. Navíc přibývá těch, které chystají svačiny ve školní kuchyni.

Nesnídají, ke svačině mají sladkosti nebo přesolené brambůrky z automatu a z obědu sní jen to, co se jim líbí. Zpátky z jídelny totiž vede cesta zase kolem automatu na dobroty.

Nejhorší možný scénář toho, jak se školáci stravují, se sice ve Zlínském kraji nevyskytuje příliš často, přesto ani tady od září žádné nezdravé jídlo ve školách nebude. Zakazuje to zákon.

„Vypořádáme se s tím. Zatím nevím, jestli automaty úplně zmizí a nebo se změní nabídka. Jednání s dodavateli máme teprve před sebou,“ uvedla ředitelka základní školy ve Zlíně-Malenovicích Zdeňka Jančíková.

Ačkoliv sladkosti už v září ve školách být nesmí, dva měsíce před koncem školního roku stále chybí vyhláška, která by jasně určila, co se nabízet bude a co už ne. Vyčkávají tak školy i provozovatelé automatů. Ve Zlínském kraji ovšem regulace existovala už dříve, postaral se o ni zdravý rozum.

Řada základních škol nabízí dětem svačiny připravené ve školní jídelně, a tedy nutričně vyvážené. Jiné zase už v předstihu omezily sladkosti a místo nich mají v automatech třeba celozrnné housky s máslem, šunkou a zeleninou nebo misky s nakrájeným ovocem. A zájem je i o mléko.

Zdravé jídlo zůstávalo ležet, jen pokud měly děti na výběr

„Jeden automat je se svačinami, druhý s mlékem a obojí rychle mizí. Máme i automat na kávu, ale ten mají přístupný jen učitelé, nikoliv žáci,“ vypočítal zástupce ředitele Základní školy Křiby ve Zlíně na Jižních Svazích Pavel Růžička.

Automat se svačinami žáci spolehlivě vyprázdní, firma jej denně doplňuje čerstvými porcemi.

„Odebíráme je od výrobce studené kuchyně a je to prakticky totéž, co připraví rodiče doma, tedy bez konzervantů, které prodlužují trvanlivost,“ popsal Milan Vývoda, majitel zlínské firmy Spel - Vy, která automaty provozuje.

Nářky jiných provozovatelů, kteří tvrdí, že děti zdravé jídlo kupovat nebudou a raději si zajdou na brambůrky do obchodu, rezolutně odmítá. „Ještě před pár lety jsme také nabízeli čokoládové tyčinky a vedle nich třeba müsli. Pak to zdravější samozřejmě zůstávalo ležet. Když jsme ale změnili sortiment, děti si rychle zvykly,“ tvrdí Vývoda.

Ideální by podle všeho měly být svačiny, které připraví kuchařky ve školní jídelně. Ty se totiž musí řídit přísnými pravidly. Nabízí je například malotřídka v Přílepích, základní škola T. G. Masaryka v Uherském Hradišti nebo malenovická škola.

„Chtěli jsme tím vyjít vstříc rodičům, zájem je poměrně slušný,“ konstatovala ředitelka Jančíková. Stejnou cestou se možná vydají také ve Vsetíně na Sychrově. Škola se zapojila do pilotního programu, který je zaměřený právě na zdravý životní styl se vším, co to obnáší. Začali tím, že nemají žádné automaty.

Co dítě jí, ovlivňuje rodina

„Nabídku v bufetu není problém upravit. Teď ještě zvažujeme, jestli bude svačiny nabízet školní kuchyně, nebo je budeme odebírat od soukromého dodavatele,“ popsal ředitel Základní školy Sychrov Michal Molek.

Podstatný je i pitný režim. V této škole žáci vědí, že místo přeslazených limonád se mohou napít vody z kohoutku.

Odborníci na výživu i kantoři se shodují, že největší vliv na to, co dítě jí, má rodina. Děti totiž často nejsou z domu zvyklé snídat, a když pak svačinu překlenou nějakou energetickou bombou, jejich prvním skutečným jídlem je až oběd.

Tím si ale zakládají na zdravotní problémy do budoucna. S tvrzením, že všechno začíná v rodině, souhlasí také provozovatelé automatů a tvrdí, že dítě zvyklé jíst vyváženou stravu si brambůrky z automatů nekoupí.

„Bylo potřeba najít viníka toho, že se děti špatně stravují, a našly se automaty. Jenže v těch to není, je to v rodičích,“ poznamenal majitel firmy Kafka a spol. Milan Kafka.

Ve školách má zhruba deset procent všech automatů, které provozuje. Počítá s tím, že v nich upraví sortiment a bude je provozovat dál. „Ale pro menší firmy to bude likvidační,“ dodal.