Sklárny v Květné založil v roce 1794 kníže Alois Lichtenstein.

Sklárny v Květné založil v roce 1794 kníže Alois Lichtenstein. | foto: Archiv skláren Květná

Skláři v Květné slaví. Skleničky tady foukají už 220 let

  • 1
Sklárny v Květné na Uherskohradišťsku mají za sebou 220 let starou historii. Během ní prošly rukama knížat, podnikatelů, státu i odborářů. Jak vypadá nejstarší ruční výroba skla dnes, se mohou zájemci podívat v sobotu 1. března od 8 do 13 hodin, při Dnu otevřených dveří.

Sklárny jsou spojené snad s každou rodinou v obci. Ve svých nejlepších časech totiž zaměstnávaly kolem pěti set lidí, většinou místních.

"Když jsem začínal, bylo tady sklářů u pecí kolem stovky," připomněl Petr Hloušek. "Tedy třikrát více než dnes," srovnal.

Do sklárny přišel před devětadvaceti lety hned po vyučení jako foukač dutého skla. Tehdy se továrna jmenovala Moravské sklárny Květná a patřila státu, stejně jako sklárna v Karolince. Tavicí pece tehdy byly čtyři.

To už ale měla továrna za sebou mimořádně úspěšnou historii. V roce 1794 ji uprostřed bukových lesů a na nalezišti kvalitního sklářského písku postavil kníže Alois Lichtenstein.

Když ji otevřel, měla dvě pece a dávala práci nejen místním lidem, ale i sklářům z Rakouska a Slovenska. Vyráběli z nazelenalého skla skleničky, poháry, ale také lampy, cylindry nebo okenní skla.

Historie skláren je oslnivá

Změna nastala v polovině 19. století, kdy firmu koupil Emanuel Zahn. Ke dvěma pecím přidal třetí a zavedl výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením a rytím. Postupně do Květné dostal zkušené skláře, zavedl nové techniky, na výrobky začal používat výtvarné prvky z Vídně a místo Straňanské huti zavedl označení Květná neboli Blumenbach.

"Tato značka brzy získala punc kvality," zdůraznil dnešní ředitel skláren Marek Mikláš.

Květná byla druhá v Evropě, kde vyráběli leptané sklo už v roce 1897. To dekorované navíc tehdy vozili do USA, Afriky, Austrálie, Egypta, Skandinávie, Německa nebo Švýcarska.

Ani sklárnu ale v 60. letech neminulo znárodnění. V rukou státu byla až do roku 1990. Pak ji koupila a dvanáct let vlastnila firma Crystalex Nový Bor.

A začaly nepříliš šťastné roky. Do továrny se neinvestovalo a firma se zaměřila spíš na automaticky vyráběné zboží. "Pak odhlasovali, že nás zavřou," zavzpomínal Hloušek.

"Půl roku jsme byli doma, ale měli jsme slíbeno, že se vrátíme. Ani práci jsme si nehledali," upozornil.

Ve stejný rok totiž firmu koupili odboráři. Což bylo v republice naprosto ojedinělé. Vedli ji dva roky do doby, než se vlastníkem stala společnost Synex. Té se ale podnikání příliš nedařilo a záchrana před hrozícím krachem přišla až s firmou Crystalite. Od té doby se zboží od sklářů v Květné dostává do domácností v 56 zemích světa.