Mozartova skladba pro dva klavíry - originál partitury je jedním z klenotů arcibiskupských kroměřížských sbírek. | foto: Muzeum umění Olomouc

V Kroměříži zazní nehraná Mozartova hudba, dokončil ji jiný skladatel

  • 4
Téměř zapomenutou, nedokončenou a především nikdy nehranou skladbu Wolfganga Amadea Mozarta předvedou v pátek večer v Arcibiskupském zámku v Kroměříži žáci olomoucké Základní umělecké školy Žerotín. Po Mozartovi ji dokončil Maxmilian Stadler a je klenotem sbírky Arcidiecézního muzea v Kroměříži.

Psal se rok 1818, když skladatel Maximilian Stadler věnoval tehdejšímu olomouckému arcibiskupovi Rudolfu Janovi notový zápis své skladby. Na oplátku dostal zlatou tabatěrku na šňupací tabák.

Wolfgang Amadeus Mozart

Že Stadler skladbu pouze dopsal a autorem základu je Mozart, se ukázalo teprve mnohem později. Upozornil na to rakouský muzikolog Gerhard Croll.

"Dokázal, že se jedná o Mozartovu skladbu a zároveň že ne celá partitura je psána jeho rukou," prozradila kurátorka hudebního archivu na kroměřížském zámku Jitka Kocůrková.

Mozartova část je zřejmě z roku 1781

Skladba má dvě části, Mozartovým rukopisem je celá první část a pár taktů ze druhé. Své myšlenky zapisoval do not pravděpodobně v roce 1781.

Zbytek však dopsal Stadler. Původní Mozartův nedokončený rukopis totiž zůstal po jeho smrti o deset let později ve Vídni u vdovy Constanze Mozartové. Odtud jej společně s fragmenty dalších skladeb dostal Stadler, aby je dokončil.

"Kroměřížská skladba byla původně Trio pro klavír, housle a violoncello, Stadler z ní udělal Sonátu pro dva klavíry," doplnila Kocůrková.

Vysvětlení, jak se skladba dostala z Vídně do Kroměříže, už příliš složité není.

"Rudolf Jan byl skladatel, klavírista, mecenáš a sběratel hudebnin. A mimo to i žák Ludwiga van Beethovena, se kterým se Stadler znal," uvedla Kocůrková.

Vůbec poprvé v historii v pátek skladbu zahrají třináctiletý Prokop Steiner a o dva roky mladší Eduard Miklenda. V dobových kostýmech vystoupí ve sněmovním sále Arcibiskupského zámku od 21 hodin v rámci festivalu Vivat Amadeus.

Na programu koncertu je také Serenáda v podání souboru Partita Ensemble se sólisty České filharmonie a Pražské komorní filharmonie.