Aleš Cahlík a Jakub Pejcal jedou na skautské setkání do Japonska starou škodovkou. Loučili se i v Brně na Petrově. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Skauti vyrazili do Japonska starou škodovkou, urazí 13 tisíc kilometrů

  • 34
Starou škodovkou z Moravy až do Japonska. Skauti Aleš Cahlík a Jakub Pejcal v sobotu vyjeli na třináct tisíc kilometrů dlouhou dobrodružnou cestu, jejímž cílem je celosvětové setkání skautů a skautek jamboree poblíž Hirošimy.

Dvojice odvážných cestovatelů se s dalšími skauty rozloučila na prostranství před katedrálou sv. Petra a Pavla na brněnském Petrově už v pátek. Sraz, na který kamarádi míří, startuje koncem července.

„Máme rádi bláznivé výzvy,“ prohlásil třiadvacetiletý Aleš Cahlík z Holešova, hlavní vedoucí holešovského skautského oddílu.

Spolu s ním se na cestu vypravil Jakub Pejcal z Jihlavy.

Nápad na nevšední putování se v hlavách mladých cestovatelů zrodil na jednom z mnoha skautských kurzů před třemi lety.

„Byli jsme v té době zaujatí kulturou samurajů a jet právě do Japonska byl náš velký sen. A protože nám přišla škoda letět přes půl světa a zase zpět jen na 10 dní, myšlenka dopravit se tam svépomocí autem přišla prakticky vzápětí,“ zavzpomínal student oboru fyzikální inženýrství a nanotechnologie na VUT v Brně.

Velkým vzorem je přitom oběma dobrodruhům František Alexander Elstner, český motoristický cestovatel, skaut, novinář a spisovatel. Ve 30. letech se při svých expedicích dostal autem až do Mexika nebo Argentiny.

Zatímco Elstner při těchto cestách využil Škodu Popular, Cahlík s Pejcalem vyrazili do země vycházejícího slunce 30 let starou Škodou 120L.

„Přece nepojedou čeští skauti reprezentovat autem cizí značky. Navíc jsme chtěli vůz, jehož případné opravy nejsou příliš složité a hlavně musel být cenově dostupný,“ usmál se Cahlík.

Pilně se učí, jak opravit auto

Za volantem se bude se svým o čtyři roky starším kolegou na 13 tisíc kilometrů dlouhé pouti pravidelně střídat. Vzhledem k (ne)kvalitě cest, které je především v Rusku čekají, už několik měsíců napjatě sledovali a pomáhali s veškerými úpravami auta. O ty se stará jejich kamarád Ladislav Reich.

Výpravy nadšenců ze Zlínského kraje

„Bereme s sebou samozřejmě nejdůležitější náhradní díly a potřebné nářadí. Určitě ale neumíme odstranit každou závadu, nejsme automechanici. Kolik jsme se toho skutečně naučili a zdali si poradíme, ukáže až samotná cesta,“ nezastírá Cahlík.

Intenzivní přípravy na cestu vypukly už loni na podzim. Kromě přípravy auta zahrnují i nutnou administrativu, shánění sponzorů nebo plánování trasy.

„Snažíme se navázat kontakt se skauty ve všech větších městech, kterými budeme projíždět. Samozřejmě se také chceme ukázat jak na webu, tak na sociálních sítích,“ přiznal sympatický skaut. ¨

Sibiřské dobrodružství

Posádka vyrazila v pátek 12. června z Holešova, odkud nabrali směr Brno, Jihlava a celostátní skautská akce v Liberci.

Dále cesta povede přes Polsko, pobaltské státy a napříč celým Ruskem až do Vladivostoku. Následně se skauti s autem přeplaví do Jižní Koreje a pak do vytouženého Japonska.

„Hodně se těším na návštěvu Kazaně, Čeljabinsku, Omsku, Irkutsku či právě Vladivostoku. Jde o významná místa sibiřského dobrodružství českých legionářů. Studium jejich osudů mě v poslední době hodně chytlo,“ odhalil Cahlík, rodák z Prahy.

Ještě větší očekávání pak má od pusté přírody Sibiře nebo pohledu na průzračnou vodu jezera Bajkal. Putování odlehlými krajinami však s sebou nese řadu úskalí.

„Může se stát spousta věcí a rozhodně se nejedná o akci bez rizik. Myslím, že by bylo špatně, kdybychom se trochu nebáli. Mám ale rád volnost, improvizaci a hlavně možnost potkávat se s místními lidmi,“ osvětlil Cahlík.

Auto pošlou zpět lodí, nebo vlakem

V Japonsku plánuje dvojice strávit necelý měsíc. Kromě třídenního skautského setkání chtějí cestovatelé navštívit také Kjóto, Tokio, Hirošimu a další města.

„Těšíme se taky na japonskou přírodu a hory. Rádi bychom zdolali i legendární vrchol Fudži,“ doplnil mladý muž.

Návrat do vlasti už ale skauti plánují letadlem. Škodovku pošlou do Evropy lodí, nebo vlakem.

Zatěžkávací zkoušku na letošní výpravu úspěšně absolvovali Cahlík s Pejcalem loni, když se svou škodovkou vyrazili do rumunského Banátu.

Oba cestovatelé věří, že jejich expedice pomůže propagaci skautingu a jeho myšlenek doma i v zahraničí.

„Chceme ukázat světu schopnosti našich skautů a kvalitu českých výrobků,“ shodli se.