Skanzen stáhl veřejnou soutěž na opravu LIbušína. Vyhlásí ji znovu do Vánoc.

Skanzen stáhl veřejnou soutěž na opravu LIbušína. Vyhlásí ji znovu do Vánoc. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soutěž na opravu Libušína se komplikuje, skanzen musí zlepšit zadání

  • 4
Znovu a v lepším provedení vyhlásí v nejbližších dnech rožnovský skanzen veřejnou soutěž na obnovu Libušína. Poprvé ji otevřel zhruba před měsícem, minulý týden však předčasně skončila.

„V zadání byla chyba, která by se v budoucnu mohla vymstít. Dalo se to opravit, ale rozhodli jsme, že soutěž vypíšeme znovu,“ potvrdil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Problém je ve správné formulaci. Veřejnou soutěž chtějí zadat tak, aby se s pracemi dalo začít už na jaře, zároveň však tak, aby termínem případně mohlo být i jaro 2017.

Začátek i celý harmonogram stavby hodně závisí na počasí. Dřevo se musí kácet až na poslední chvíli. Pokud ale bude dlouhá zima, nestihne se vytěžit do konce vegetačního klidu a vše se může posunout o celý rok. „A nechat kmeny několik měsíců ležet pokácené, to nejde. Dřevo by degradovalo,“ vysvětlil Ondruš.

Na soutěž si skanzen najal specializovanou firmu, která je vázaná sankcemi. V tomto případě k nim ale sahat nebude. „Zdržení není nijak fatální. Momentálně ještě znění dolaďuje právník firmy s naším zřizovatelem, tedy ministerstvem kultury, a předpokládám, že do Vánoc ji znovu vyhlásíme,“ konstatoval šéf muzea. Stavební firmu chce vybrat během zimy, což je ještě možné stihnout.

Libušín, jednu z dominant Pusteven, které dal podobu architekt Dušan Jurkovič, loni na začátku března zcela zničil požár. Brzy poté padlo rozhodnutí, že ji skanzen obnoví formou vědecké rekonstrukce (psali jsme zde). Stavět se bude podle původních postupů, včetně ručního opracování trámů, také proto vznikal projekt na obnovu přímo v ruinách chaty (více zde).

Nový Libušín bude navíc očištěný od stavebních zásahů a dodělávek, které za léta provozu nasbíral. Vrátí se do podoby, jakou měl v roce 1925, tedy v době, kdy se na opravách ještě podílel Jurkovič sám.

Vyšetřování požáru zatím policie neuzavřela, pravděpodobná je ale verze technické závady v konstrukci komína (více zde). Na obnovu Libušína lidé ve sbírce věnovali přes 9 milionů korun.