Rok po požáru začal vznikat projekt na obnovu slavného Libušína.

Rok po požáru začal vznikat projekt na obnovu slavného Libušína. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rok poté. Plány na obnovu Libušína navrhnou architekti přímo na místě

  • 0
Co jsou dnes jen ohořelé trosky, na nichž tu a tam prosvítají původní barvy, má být znovu Libušínem. Dominanta Pusteven, kterou před rokem zničil rozsáhlý požár, bude znovu stát do konce roku 2017.

Loni touto dobou na ni hasiči ze všech sil lili tisíce litrů vody. První výročí požáru, který horskou chatu Libušín na Pustevnách zcela zničil, ale smutné není. Před pár dny totiž začaly práce na obnově národní kulturní památky z dílny architekta Dušana Jurkoviče.

„Podepsali jsme smlouvu na projektovou dokumentaci Libušína,“ vysvětlil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Koncem března se do blízkosti Libušína přesune čtyřčlenný tým projektantů, aby dostal pod kůži zdejší atmosféru a mohl nerušeně pracovat památce na dohled.

„Není to práce, kterou můžeme udělat od stolu. Stavbu musíme prozkoumat doslova centimetr po centimetru,“ popsal Jakub Masák, zakladatel pražského ateliéru Masák & Partner, který vyhrál soutěž na projekt. Hlavní cíl je zachovat co nejvíc původního.

„Stavíme na tom, že maximálně respektujeme autenticitu památky. Takže cokoliv, co zbylo a půjde použít, použijeme,“ dodal Masák.

Soutěž na projektanta vypisoval skanzen dvakrát, první pokus skončil nezdarem. „Přihlásily se dvě firmy a jen jedna z nich splnila všechny podmínky. S jedním účastníkem se však soutěžit nedá,“ uvedl Ondruš.

Kvůli projektu se k Pustevnám přestěhuje celý tým

Na druhý pokus zareagovaly čtyři společnosti.Ateliér Masák & Partner má s prací na historických objektech zkušenosti. Za sebou mají rekonstrukci areálu klášterů v Českém Krumlově nebo opravu věže Jakobínka v zámku Rožmberk nad Vltavou.

„Na Libušínu nás lákalo spojení historické dřevostavby a náročných horských podmínek,“ popsal Masák. Stojí totiž na samém vrcholu Pusteven ve výšce přes tisíc metrů nad mořem. Přípravou strávili desítky hodin.

Symbol Pusteven Libušín

Dřevěná chata, postavená podle návrhu Dušana Jurkoviče, vyhořela 3. března 2014. Škody se odhadovaly na 80 milionů korun. Areál staveb tvoří objekty Libušín, Maměnka, Pustevenka a Valašská zvonice.

Slavnostně byla útulna otevřena 6. srpna 1899 a nese jméno bájné kněžny Libuše. Zdobná podoba staveb vznikla kombinací motivů lidového stavitelství z Valašska a Slovenska.

V roce 1947 hrozila stavbám demolice. Jen díky zásahu Jurkoviče se je podařilo zachránit. Podruhé hrozil areálu zánik na přelomu 80. a 90. let, kdy byla kvůli nedostatku peněz zastavena rekonstrukce.

V roce 1995 se vlastníkem stalo Valašské muzeum v přírodě. V témže roce byl areál vyhlášen národní kulturní památkou.

„Pustevny a Jurkovičovy stavby jsem znal jako turista, teď jsem ale Libušín viděl jinýma očima. Pozoroval jsem stovky drobných technických detailů a styl, jakým Jurkovič pracoval,“ doplnil Masák.

Jeho tým čeká náročné balancování mezi tím, aby splnil požadavky historiků a stavařů a také požární předpisy. „Snadná práce to nebude. Přesto jsme se dohodli, že jak jen to bude možné, zkrátí termín dokončení projektu,“ řekl Ondruš.

Podle smlouvy má firma na přípravu devět měsíců. Pokud to ale stihne dříve než v listopadu, může se přes zimu uskutečnit soutěž na stavební firmu. A na jaře 2016 začít se skutečnou, viditelnou obnovou budovy. Pak by měli stavbaři k dispozici dvě celé sezony, aby mohli na konci roku 2017 předat hotové dílo.

Projekt vyjde na 3,5 milionu, stavba na 70 milionů korun. Dílem ji zaplatí sbírka, která se vyšplhala na víc než 8 milionů korun, dílem pojistka. Její přesnou částku ale zatím nikdo nezná. Čeká se totiž na dokončení vyšetřování požáru.

Podle hasičů začalo hořet kvůli špatné konstrukci komínu. Poslední slovo ale bude mít policie. Ta zkoumá, zda za požárem nebyla něčí nedbalost. „Úmyslné zapálení jsme vyloučili,“ uvedl mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

Zbylé peníze doplatí ministerstvo kultury, kterému Libušín patří.