Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obce se spojují kvůli sporu o zlínské vodárny, chtějí omezit zisky Veolie

  • 10
Zástupci více než padesátky akcionářů Vodovodů a kanalizací Zlín, převážně obcí a měst, se sešli, aby se dohodli na dalším postupu poté, co soudy prohlásily za neplatnou klíčovou valnou hromadu z roku 2004. Tehdy vznikl provozní model, kdy vodárny provozuje a jejich část vlastní dceřiná firma koncernu Veolia.

Na jedné straně sporu o Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) je velký hráč: Moravská vodárenská, dceřiná firma nadnárodního koncernu Veolia.

Na druhé straně přes padesát akcionářů VaKu, převážně obcí a měst, které se teď snaží vytvořit větší oponentní sílu. Ve čtvrtek se jejich zástupci sešli v Otrokovicích, kde probírali další postup. Vadí jim provozní model, kdy koncern provozuje infrastrukturu a čerpá větší zisky než vodárny, které se musejí starat o potrubí.

Podle soudu byla ale valná hromada VaKu v roce 2004, na níž se jeho část prodala a pak byl schválen provozní model, neplatná (více o rozsudku čtěte zde).

„Hodně starostů menších obcí tomu nerozumí a nemá potřebné informace, proto jsme se sešli,“ shrnul starosta Otrokovic Jaroslav Budek, který setkání zorganizoval.

Pro něho je přijatelných více možností: návrat před rok 2004, kdy vodárny provozovaly samosprávy, ale i uzavření nové smlouvy s provozovatelem za výhodnějších podmínek.

„Chceme také, aby se změnily stanovy vodáren ve prospěch malých akcionářů,“ doplnil Budek.

Uzavření nové smlouvy by však muselo předcházet výběrové řízení, které se v roce 2004 nekonalo.

„Podle soudu byla valná hromada neplatná, takže Moravská vodárenská nemá právo vodárny provozovat a brát zisky,“ míní starosta Želechovic Michal Špendlík.

Zlín požaduje právní analýzu

Třeba Zlín, který je se 47 procenty největším akcionářem VaKu, je opatrnější. Chce si nechat nejdříve zpracovat právní a ekonomickou analýzu. Na čtvrteční setkání dorazil jen mluvčí magistrátu a dva právníci, což jiným starostům vadilo.

„Vnímali bychom to jinak, kdyby přišel politik ze Zlína,“ postěžoval si starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

„Byl jsem delegován já a právníci, v současné době mluvíme za město v této věci my,“ reagoval mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Přítomní zástupci měst očekávají, že před nejbližší valnou hromadou VaKu bude podobné setkání, aby byli všichni dobře informovaní. Vedení vodáren už oslovilo Moravskou vodárenskou, aby část podniku vrátila. Ale neuspělo.

„Moravská vodárenská k dobrovolnému vrácení části podniku, který byl předmětem zřejmě neplatné smlouvy, nepřistoupí,“ potvrdil předseda představenstva VaKu Svatopluk Březík.

Moravská vodárenská argumentuje tím, že by soud musel nejdříve přímo zrušit uzavřené smlouvy, což se zatím nestalo.