Detail vlčnovského kroje | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Filmaře ohromily kroje z Hluku a Vlčnova, přestěhovali kvůli nim Maryšu

  • 4
K seriálu Slovácko sa nesúdí stále usedají obyvatelé mnoha slováckých obcí. Aby se podívali, jak vypadala hospoda, vinný sklep, vinohrad nebo stavení. Jedno místo na to nestačilo. Režisér Petr Tuček tehdy točil v Hradčovicích, Veletinách, Svatobořicích, Vacenovicích i Ostrožské Lhotě. Velkou roli ale sehráli i obyvatelé Hluku.

„Pro nás to byla a pořád je velká věc, protože v komparzu byla spousta místních lidí. Sám jsem hrál jako student v cimbálové muzice,“ potvrdil místostarosta Hluku Jan Šimčík.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

Seriál natáčel filmový štáb pod hlavičkou zlínských ateliérů podle úspěšné knihy Zdeňka Galušky. Soudničky ze Slovácka sepisoval v době, kdy žil v rodném Uherském Ostrohu a chodil k místnímu soudu, kde sbíral inspiraci.

Z Hluku si pak filmaři udělali své středisko. A využili především členy místního tanečního souboru Dolňácko a stejnojmennou cimbálovou muziku s primášem Josefem Poláchem, který se podle místní kroniky musel dokonce oholit, aby mohl předstoupit před kameru. Právě tito muzikanti také nahráli většinu zvukových stop.

Maryšu točili ve Vlčnově, kvůli krojům

Na mnoha záběrech snad v každém díle poznávají Hlučané své kroje, sousedy, rodiče. Točilo se i v místní hospodě a před kamerou stáli vedle takových herců, jakými byl Jozef Kroner, Oldřich Velen, Michal Dočolomanský, Slávka Budínová, Jiří Lábus nebo Josef Somr.

Hlucké kroje ale nebyly jediné, které hrály ve filmu. Už mnohem dříve si Slovácko právě kvůli jeho malebnosti vybral režisér Josef Rovenský. V polovině třicátých let se s celým štábem ubytoval v domcích ve Vlčnově a natočil tady velkou část dramatu Maryša podle scénáře Otakara Vávry.

Na Kloboucku, kam děj zasadili bratři Mrštíkové, údajně nenašli tolik krojů. Kamery ve Vlčnově pak zabíraly mladé muže ve vyšívaných krojích, okolní louky nebo místní kostel, z něhož vychází průvod s tehdy třiadvacetiletou herečkou Jiřinou Štěpničkovou oblečenou do slavnostního vlčnovského kroje.

Když po dlouhých letech přijela na Jízdu králů, chtěla strávit noc v domku, ve kterém při natáčení spala. „Pak jsem se jí ptal, jak na to filmování s místními mladíky vzpomíná. A jí se zaleskly oči a řekla, že na to se zapomenout nedá,“ prozradil starosta Vlčnova Jan Pijáček.