Ivo Valenta, majitel Holdingu Synot.

Ivo Valenta, majitel Holdingu Synot. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Senátor Valenta žaluje stát o miliardu korun kvůli rušení hazardu

  • 825
Kyperské firmy, přes které senátor a podnikatel Ivo Valenta ovládá hazardní koncern Synot, žalují stát o miliardu korun. Důvodem je to, že ministerstvo financí ruší povolení pro videoterminály. Většina politiků z Valentova regionu jeho počínání kritizuje.

Hazardní magnát Ivo Valenta zahájil přes kyperské akcionáře holdingu Synot arbitráž proti České republice kvůli tomu, že omezuje hazard. Požaduje odškodné miliardu korun.

Vadí mu, že ministerstvo financí výrazně zkrátilo licence videoterminálům, které ve velkém dodává a provozuje i Synot. Převážně byly povoleny od roku 2007 na deset let, ministerstvo je ale ve velkém ruší.

„Několik let zde nejen já, ale také mnoho dalších odborníků upozorňuje na to, že postup ministerstva financí při rušení povolení na videoloterijní terminály je v rozporu s mezinárodním právem a vystavuje Českou republiku hrozbě arbitráže,“ prohlásil Valenta.

„Předkládáme argumenty, iniciujeme jednání, zapojujeme se do veřejných diskusí. Nicméně ministerstvo všechny tyto snahy přehlíželo nebo rovnou ignorovalo,“ doplnil.

Za Synot se postavil jeden z nejlepších světových arbitrážních právníků – Jan Paulsson z londýnské právní kanceláře Three Crowns. Pomáhá mu i Radek Šnábl, který jako přední český odborník vedl dlouhé roky arbitrážní odbor ministerstva financí.

„Vlastní stát žaloval jen bývalý premiér Papuy Nové Guiney“

Ministerstvo financí si přesto myslí, že kyperští akcionáři (firmy WCV World Capital Ventures Cyprus a Channel Crosings) Synotu s mezinárodní arbitráží neuspějí. Už proto, že ji sice poslaly cizí společnosti, ale stojí za nimi Valenta.

„Není obvyklé ani žádoucí, aby volený zástupce lidu zneužil systém mezinárodní investiční arbitráže proti vlastnímu státu. Příkladem takové situace snad může být žaloba bývalého premiéra Papuy Nové Guiney proti vlastnímu státu,“ uvedla Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů ministerstva financí.

„Česká republika považuje nárok uplatněný v arbitráži za neoprávněný,“ zdůraznila.

Ministerstvo se mimo jiné opírá o dvě rozhodnutí Ústavního soudu, podle nichž mohou obce zakazovat hazard před vypršením licencí videoterminálů.

Žaluje stát, jehož občané ho zvolili

Valenta se dostal do role, která na české politické scéně není obvyklá: senátor žaluje stát, jehož obyvateli byl zvolen. A to, i když navíc v kampani zdůrazňoval svůj patriotismus.

Tímto svým krokem rozzlobil řadu svých politických oponentů, kteří mu vyčítají, že nehájí zájmy lidí, ale zájmy své, tedy Synotu.

„Vstupoval do voleb s heslem: Pomůžeme společně Slovácku. Nevím, jestli je arbitráž na stát kvůli videoloterijním terminálům splněním tohoto slibu,“ reagoval poslanec za STAN Petr Gazdík, který je i opozičním krajským zastupitelem.

„Je diskutabilní a kontroverzní, když senátor žaluje stát. Vypadá to, že dělá maximum pro to, aby uhájil své podnikání,“ myslí si lidovecký senátor a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Podobně vnímají Valentovu situaci i další politici, které MF DNES oslovila. Ovšem Valenta v této své dvojjediné roli problém nevidí a tvrdí, že jako senátor nemůže souhlasit s porušováním zákonů. A dokáže v arbitráži dokonce vidět krok, kterým naplňuje svůj předvolební slib, že bude hájit zájmy regionu.

Valenta: Jen hájím stovky pracovních míst

„Copak tím, že obhajuji zachování stovek pracovních míst na Slovácku, která by mohla zaniknout díky protiprávnímu chování státu, nějak vybočuji z tohoto poslání? Lidé mají obavu ze ztráty zaměstnání a zdroje obživy v souvislosti s rušením provozoven,“ argumentuje Valenta.

Řada měst s pomocí vyhlášek reguluje od letošního roku hazard, Otrokovice a Kroměříž ho zakázaly plošně (více zde).

Když ministerstvo financí začalo videoterminály rušit, Synot a další hazardní firmy proti tomu podávaly takzvané rozklady. Ty ministerstvo zamítalo. Starostové ale museli čekat několik měsíců, než mohli města od hazardu vyčistit.

V Otrokovicích přišlo o licenci od začátku roku 170 zařízení a zbývá zrušit poslední. V Kroměříži šlo o 156 přístrojů.

„Přeju úspěch každému. Otázkou ale je, čím ten člověk může prospět České republice,“ řekl před časem na adresu Valenty starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Kandidoval jako podnikatel. A tím zůstal

„Pan Valenta kandidoval do Senátu coby podnikatel. A tím, že byl zvolen, nepozbývá práv jako podnikatel,“ míní starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha z ODS.

Synot má v Uherském Hradišti svoji tuzemskou centrálu. A Blaha je jediným z politiků oslovených MF DNES, který Valentův krok nekritizuje.

„Když se cítí poškozen, má právo se hájit všemi dostupnými prostředky. Lidé, kteří ho volili, věděli, v čem podniká,“ doplnil Blaha.