Šéf rožnovských strážníků navrhuje změnu zákona, která by umožnila pokutovat nezletilé pod vlivem alkoholu. Ilustrační foto

Šéf rožnovských strážníků navrhuje změnu zákona, která by umožnila pokutovat nezletilé pod vlivem alkoholu. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šéf strážníků v Rožnově chce pokutovat opilé děti. Změňme zákon, vyzývá

  • 64
Šéfovi rožnovských strážníků Danielu Vašutovi došla trpělivost s nezletilými, kteří pijí alkohol. Poslal proto politikům do Prahy dopis, ve kterém navrhuje změnu zákona. Ta by umožnila strážcům zákona uložit mladistvým opilcům pokutu.

"Navrhnu změnu zákona, popřípadě jeho přibližné znění a jeho odůvodnění," naznačil Vašut, který hodlá jednat i s ostatními řediteli městských policií.

Čeho chce dosáhnout? Aby mladí lidé, které policie přistihne při pití alkoholu, dostávali pokuty sami. Nyní jim to nehrozí, zaplatí jen ten, kdo jim alkohol nalil nebo prodal.

"Je to běžná praxe. Lžou, posmívají se, zapřou nám, co můžou. Vědí, že se jim nemůže nic stát, i když je chytíme opilé," líčí Vašut.

Mladí pijí v parcích, policistů se nebojí

Patnáctiletý člověk už by podle něj měl vědět, že alkohol je možné konzumovat až od osmnácti let.

"Měli bychom mít v pravomoci dát pokutu přímo mladistvému. Už jsme takhle přistihli i třináctileté dítě a nic se nedělo. Kdyby mělo na místě zaplatit pět set korun, příště by si pivo nedalo. Mělo by to velký vliv," dodal Vašut.

S žádostí ho zřejmě podpoří i ostatní policisté v kraji. Někteří ale vidí problém hlavně v rodinném zázemí a v dostupnosti alkoholu v supermarketech. S udělováním pokut tolik nesouhlasí.

"Pokud bychom mohli dávat pokuty mladistvým, asi by to pomohlo, ale ze zákona děti samozřejmě trestat nemůžeme. Děti nejsou výdělečně činné, vedlo by to ke krádežím," uvedla Jana Bartíková, mluvčí zlínské policie.

Při poslední kontrole policisté ve Zlíně zadrželi patnáctiletého chlapce, který měl téměř dvě promile alkoholu v krvi. "Pokud se dítě pohybuje ve čtrnácti letech ve tři ráno samo venku, něco v rodině není v pořádku," řekla Bartíková.

Problém nevidí policisté v obsluze restaurací. Pokuty pro provozovatele jsou vysoké, a proto mladistvým alkohol neprodají. "Děti si pašují alkohol z domu nebo popíjejí v parcích," doplnila Bartíková.

V pětaosmdesáti procentech případů požívání alkoholu u mladistvých se pachatel nenajde. Případy tak končí na přestupkových úřadech radnic.