Stanislav Pražan starší u zlínské soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pražanovi pančovali mé výrobky, tvrdil u soudu šéf likérky AB Style

  • 1
Proti Stanislavu Pražanovi a jeho stejnojmennému synovi, kteří jsou obvinění z nákupu obrovského množství nelegálního lihu od lihového bosse Radka Březiny, vystoupil bývalý majitel likérky AB Style. Pražanovi podle něj pančovali výrobky jeho firmy.

Proces se Stanislavem Pražanem a jeho synem Stanislavem, kteří měli nakoupit 1,4 milionů nelegálního lihu od lihového bosse Radek Březiny, pokračoval u soudu ve Zlíně výpověďmi svědků.

A někteří z nich potvrdili, že Pražanovi s lihem ve velkém obchodovali, byť oni sami to popírají. Stát podle obžaloby připravili o 353 milionů korun.

Podle bývalého jednatele likérky AB Style Milana Antoniaziho pančovali Pražanovi výrobky jeho firmy.

„Po celé zemi bylo obrovské množství pančovaných výrobků. Když celníci nebo policie něco našli, volali nás k identifikaci. Dělali pak kontroly i u nás, což bylo velmi stresující. Za posledních pět let to bylo 275 kontrol,“ popsal Antoniazi.

Sám je však v jiném případě obviněný z daňového úniku dokonce 990 milionů korun, protože také ve velkém nakupoval nelegální líh do Březiny (více zde). A od něho se měl dozvědět, že za pančovanými výrobky likérky AB Style stojí Pražanovi.

„Najal jsme si i soukromého detektiva, abych zjistil, odkud pančované výrobky pocházejí. Nafotografoval sklady, kde se vyráběly, jsou v Tlumačově, ve Fryštáku a v Kostelci,“ vypověděl Antoniazi.

Objednali si vytištění etiket AB Style?

Pražanovi však řekli, že budovy na fotkách, které jim ukázala soudkyně, neznají. Jedním z bodů obhajoby, která má prokázat jejich nevinu, je právě to, že neexistují důkazy o tom, kde přesně měli alkoholické výrobky z nezdaněného lihu vyrábět.

„Jsem nevinný a neprávem držený ve vazbě,“ prohlásil Pražan starší. Podobně mluví i jeho syn.

Co už zaznělo u soudu s Pražanovými

Antoniazi ale uvedl, že si měli přes reklamní agenturu objednat u tiskárny výrobu 4,5 milionu etiket AB Style. Láhve s tvrdým alkoholem pak údajně prodávali za polovinu běžné ceny.

„Tomu jsme nebyli schopni konkurovat,“ tvrdil Antoniazi.

Březina mu měl ještě říci, že dodával Pražanům líh, ale oni si pak našli jinou cestu, a proto se s nimi dostal do sporu. Dřívější výpověď Březiny a pozdější výpověď jeho mladšího bratra Tomáše, který mu v daňových podvodech pomáhal, jsou jedny z hlavních důkazů proti Pražanovým.

Ti však tvrdí, že se jim Březinovi pouze mstí a Antoniazimu za jeho výpověď prý odpustili dluh 50 milionů korun.

„Psal to Březina na motáku z vazby,“ řekl Pražan starší.

O Pražanovy se prý zajímal i Toflův gang

U soud byla také řeč neblaze proslulém Toflovu gangu, který vydíral podnikatele. Podle právníka Petra Michka, který vypovídal jako svědek, se zavražděný policista Michal Tofl a jeho lidé o Pražanovy zajímali.

Michek také sdělil, že krátce po jeho výpovědi na policii ho Radek Březina zastrašoval.

„Vzkázal mi, že budu fyzicky zlikvidovaný, pokud budu vypovídat proti němu,“ upřesnil Michek.

Podle něho dostal Březina „hlášku“ od svého kontaktu na policii. „Ale moc jsem to nechápal, protože jeho aktivity mi nejsou známy,“ doplnil Michek.

U soudu vypovídal i Jiří Vacula, jeden ze tří hlavních odsouzených v metanolové kauze. Pražan mladší si u něho měl nechat vyrobit z dovezeného lihu a surovin asi 2 500 litrů vodky a rumu.

„Uskutečnilo se to natřikrát, dostal jsem zaplaceno za práci. Čtyři korun za litr,“ přiblížil Vacula.

Soudkyně Iveta Šperlichová na závěr hlavního líčení odmítla propustit Pražanovi z vazby, protože mohou mít v zahraničí schovány peníze z daňového úniku. S jejich pomocí by mohli uprchnout a vyhýbat se soudu. Proces pokračuje v pátek, rozsudek by ještě padnout neměl.