Fotopasti letos v Beskydech zachytily mladou samičku rysa, která zde vyrostla a zůstává. | foto: Hnutí DUHA Olomouc

Šelem v Beskydech nepřibývá, škodí jim pytláci i řidiči

  • 0
Počet rysů, vlků a medvědů v Beskydech stagnuje. Potvrdilo to tradiční únorové sčítání velkých šelem, jehož výsledky nyní zveřejnili ochránci přírody. Růstu populace vzácných zvířat brání především pytláci a autodoprava.

Výskyt šelem v přírodě poznají ochranáři díky pobytovým znakům, tedy stopám ve sněhu, trusu nebo zbytkům kořisti. Významnou roli hrají také snímky z fotopastí.

Aktuální odhady mluví o tom, že se v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách pohybuje minimálně deset dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci. Jejich teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska.

„Fotopasti nám ukázaly, že pouze dva dospělí rysi z deseti se zde pohybují déle než čtyři roky. Fluktuace zvířat je vysoká,“ poznamenal Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.

Medvěd se pohybuje na české a slovenské straně Javorníků

Ochránci přírody potvrdili také výskyt jednoho medvěda. „Pohybuje na české i slovenské straně Javorníků,“ přiblížila zooložka Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

Přestože v Beskydech existuje stále řada volných teritorií, které by mohly šelmy osídlit, v posledních letech se to stále nedaří. I kvůli jejich zranitelnosti.

„Náhlá a trvalá zmizení pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím trvale vyskytovali, svědčí o tom, že největší hrozbou pro šelmy je pytláctví. Potvrzují to i výzkumy odborníků. Především medvědi a rysi představují pro pytláky atraktivní trofeje,“ podotkla Bartošová.

V předchozích letech objevili ochranáři upytlačenou rysici poblíž obce Krásná v Moravskoslezských Beskydech, v lesích u Frýdlantu nad Ostravicí našli dokonce zbytky tlap a krku medvěda, kterého někdo odborně stáhl. Pachatele se však nikdy dopadnout nepodařilo.

Dvě mláďata loni srazila auta

Už řadu měsíců nemají ochránci přírody žádné zprávy o dvou rysicích, které žily v oblastech kolem Makyty a Dolní Bečvy. Také u nich se obávají upytlačení. Jejich dvě mláďata navíc loni na podzim srazila a zabila auta (více zde).

„Neopatrnost koťat a jejich pohyb kolem silnice naznačují, že předtím přišla o matky,“ nastínila Bartošová.

Po stopách šelem. Dobrovolníci je v zimních Beskydech mapují už 30 let

Právě autodoprava je dalším z vlivů, kvůli kterému se nedaří počty šelem v Beskydech zvyšovat. Negativně působí také stále hustější zástavba v oblasti koridorů, kterými rysi a další zvířata přecházejí do Beskyd a Javorníků ze Slovenska.

Právě kvůli tomu letos krajští úředníci odmítli vybudování velkokapacitních hal pro ustájení ovcí ve Vidči na Valašsku. Nové stavby by totiž narušily právě migrační trasy šelem (více zde).

Letošního, v pořadí už dvaatřicátého mapování velkých šelem se za čtyři únorové dny zúčastnilo na osmdesát profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Ti kromě šelem narazili na přítomnost dalších vzácných a chráněných živočichů, například vydry říční, jeřábka lesního, puštíka bělavého nebo krkavce velkého.

Loni se rysům v Beskydech narodila nejméně čtyři koťata, jedno z nich však bohužel srazilo auto:

15. září 2015