Miroslav Karásek u své kolekce novin z desítek zemí světa ve zlínské krajské...

Miroslav Karásek u své kolekce novin z desítek zemí světa ve zlínské krajské knihovně. | foto: Jan SalačMAFRA

Nadšenec vystavuje noviny z celého světa, má i vzácnost ze Severní Koreje

  • 4
Zřejmě nikdo na světě neukrývá doma ve skříni to co Miroslav Karásek z Kroměříže. Vystudovaný žurnalista v ní nemá uloženy šaty, ale jedinečnou sbírku - přes 1 800 výtisků novin z 236 zemí světa. Chybí mu jen Granada a Šalamounovy ostrovy.

Tak rozsáhlou novinovou kolekci jako Miroslav Karásek nevlastní nikdo jiný v republice.

„Možná je moje sbírka dokonce největší v Evropě či na světě, žádného podobného sběratele jsem se nedopátral,“ usmívá se čtyřiašedesátiletý vášnivý sběratel.

Obsah jeho skříně, kterou plní už třiadvacet let, mohou nyní lidé vidět na výstavě Noviny ve světě aneb Svět v novinách v krajské knihovně ve Zlíně.

Zálibu ve shromažďování periodického tisku označuje Karásek jako „prostou sběratelskou vášeň“. Už jako dítě sbíral etikety od sýra a pak i další věci.

Poté, co vystudoval fakultu žurnalistiky v Praze a začal pracovat jako regionální novinář v Kroměříži, se přímo nabízelo, kam se upře jeho sběratelský zájem.

„Ale byla to spíš náhoda. Když jsem s tím začal, ani mě nenapadlo, kolik výtisků se mi povede dát dohromady,“ říká.

Rychlá reakce televizního zpravodaje Karase

V začátcích něco sehnal sám, něco přivezli kamarádi z dovolené. A tiskoviny se mu začaly na stole postupně vršit. Nakonec začal obepisovat velvyslanectví zemí po celém světě či cestovní kanceláře. Jeho zdroji jsou také cestovatelé a zahraniční zpravodajové.

V současnosti jeho sbírka zahrnuje noviny i ze zemí, které už zanikly, nebo naopak těch nově vzniklých.

„Například od televizního zpravodaje Miroslava Karase mám noviny z Luhanské lidové nebo Krymské republiky, které vznikly na ukrajinském území teprve loni,“ těší kroměřížského nadšence.

Ve sbírce má opravdu vzácné kousky třeba ze Severní Koreje, Východního Timoru či Náhorního Karabachu. Nejvíc zabrat mu dalo sehnat čtivo z Americké Samoi.

„Bombardoval jsem je doporučenými dopisy, psal jsem na různé instituce. Dlouho neodpovídali, ale nakonec se zadařilo,“ vypráví Karásek, který odměnou za ochotu posílá do celého světa pohlednici Kroměříže.

Kroměřížský muzikant v jihokorejských novinách

Zatím stále nemůže říci, že se mu podařilo shromáždit celý svět.

„Chybí mi Granada a Šalamounovy ostrovy. Psal jsem tam mnohokrát, ale dělají mrtvé brouky,“ tvrdí muž, který si s tím, že jeho sbírka není kompletní, příliš hlavu neláme.

A že by noviny, které mu někdo přiveze, vyhazoval? S tím má problém.

„Někdy by se to hodilo, protože je nebudu mít kam dávat. Ale když se mi podaří získat jiný titul ze země, kterou už ve sbírce mám, nechám si ho stejně,“ popisuje. Ostatně – má ještě jeden důvod.

„Když jsem před pár lety vystavoval v Kroměříži, návštěvníci ze Slovenska se na mě obořili, že tam mám špatné slovenské noviny. Prý tam vycházejí lepší,“ směje se Karásek.

Na skutečnou perličku ale narazil v jihokorejských novinách. „Byl tam článek o kroměřížském muzikantovi, který tam hrál na trombon,“ zmiňuje Karásek.

Výstavu mohou lidé vidět v budově 14-15 Baťova institutu každý všední den od 9 do 19 hodin až do 18. dubna. Vstupné je zdarma.