VIDEO: Ebola i černý kašel. Sanitka pomůže při infekční nákaze

  • 1
Záchranáři ve Zlínském kraji pořídí sanitku, která pomůže při převozu vysoce nakažlivých pacientů. Speciální vybavení vymyslel zlínský výrobce spolu s odborníky z Univerzity Tomáše Bati.

Jednadvacetiletá studentka Kateřina se právě vrátila z dvouměsíční cesty po Africe. Necítí se dobře, má vysoké horečky, které neustupují, a lékařka má po základním vyšetření podezření na nakažlivou chorobu.

V tu chvíli se spouští kolotoč, ve kterém hrají hlavní roli záchranáři, speciální vaky, ochranné obleky a dekontaminační látky. Může jít o MERS, SARS i ebolu.

Podobnou situaci Česká republika ve větším rozsahu zatím nezažila. Podle odborníků ale nemusí být v budoucnu výjimečná.

„Rizika se zvyšují. Nastává velká migrace obyvatel, objevují se tady běženci, hodně cestujeme i do exotických zemí,“ naznačil Pavel Kostka, ředitel zlínské firmy Ego, která přes dvacet let vyrábí potřeby pro záchranáře použitelné i při závažných epidemiích.

Sanitka za čtyři miliony korun

Nejen na tuto situaci ale chtějí být připraveni záchranáři ve Zlínském kraji. „Rozhodně není zbytečné pořídit speciální vybavení pro péči o pacienty s vysoce nakažlivými infekcemi,“ prohlásil ředitel krajské záchranky Josef Valenta.

„Prostředky, které ochrání lékaře, a tím i pacienty, už máme několik let a vytvořili jsme biohazard tým, který pravidelně trénuje,“ upřesnil.

V příštím roce chce pořídit plně vybavenou a na zakázku vyrobenou sanitku. Měla by stát necelé čtyři miliony korun a mít všechno, co v takové situaci záchranáři potřebují. Například biobox, speciálně uzpůsobená nosítka, dekontaminační prostředky nebo větrání.

Sloužit nebude jen na nebezpečné a vysoce infekční případy.

„Nebude to tak, že bychom ji použili jednou za rok, to by bylo velké plýtvání. Uzpůsobená bude pro mimořádnější onemocnění, která jsou tady častější,“ ujistil Valenta. Vozit by měla například pacienty nakažené žloutenkou, tuberkulózou, černým kašlem, malárií nebo dalšími viry.

Například před třemi lety bylo ve Zlínském kraji téměř 2 500 lidí s virovými i bakteriálními střevními infekcemi a více než 500 osob s potížemi způsobenými bakterií salmonela. A regionu se nevyhýbá ani pásový opar, neštovice, růže nebo svrab.

Lékaři mají k pacientovi neustálý přístup

Právě na speciálním vybavení, které by se dalo v případě nákazy použít do jakéhokoli záchranářského vozu, pracuje zlínská firma Ego.

Spolu s Univerzitou Tomáše Bati odborníci vymýšlejí, jak nejlépe zabránit případnému šíření nákazy.

V sanitce by neměl chybět zmíněný biovak, speciální vysoce ochranné obleky pro záchranáře, kyslíková bomba nebo infuzní roztoky.

Odborníci z univerzity se také podíleli na dekontaminační nádobě a připravují dekontaminační obruče. Například biovaky už má ale zlínský výrobce vyzkoušené.

„Pacient je uvnitř uzavřený jako v konzervě. Na druhou stranu ho lékaři stále mohou monitorovat, podávat medikamenty, podporovat dýchání, zavádět infuzi,“ vysvětlil Kostka.

Speciální vybavení sanitek by mělo stát zhruba 300 tisíc korun.