Bystřice pod Hostýnem. (Ilustrační snímek).

Bystřice pod Hostýnem. (Ilustrační snímek). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Bystřici zkrášlila nová kolonáda, jméno nese po německém městě Salzkotten

  • 1
V Bystřici pod Hostýnem vznikla Salzkottenská promenáda. Radnice tím připomíná partnerství s městem v německém Severní Porýní - Vestfálsku, kde zase loni otevřeli Bystřické náměstí.

Když loni v německém Salzkottenu otevřeli Bystřicer Platz, tedy Bystřické náměstí, vyrazili tím lidem v Bystřici pod Hostýnem dech. Podobný výraz přátelství by se v tuzemsku jen těžko našel (více zde).

Teď Bystřičtí svým přátelům oplácejí podobně – o víkendu otevřeli Salzkottenskou promenádu, která tvoří část ulice Kamenec. Obě města pojí téměř třicetileté partnerství.

„Promenáda je příjemné místo na nábřeží řeky Bystřičky. Je pod stromy, lemují ji lavičky, nové záhony květin a přidali jsme i pamětní kameny s kovanými emblémy obou měst,“ popsal starosta města Zdeněk Pánek.

Vznikly v dílnách kamenosochaře Jana Kozla a uměleckého kováře Dušana Zábranského. Celá úprava, včetně tabule s popisem nejdůležitějších bodů historie Salzkottenu, vyšla zhruba na 300 tisíc korun.

Na slavnostní otevření se sjely desítky lidí z družebního města, které leží v Severním Porýní - Vestfálsku. Obě místa dělí zhruba 900 kilometrů.

Přátelství se datuje do roku 1987, kdy se členové folklorního souboru Rusava probojovali na mezinárodní festival do Německa. Ubytovaní tehdy byli u kolegů v Salzkottenu.

„Jsou velmi srdeční. Není pro ně problém přijet třeba na bál, mimo oficiální akce,“ popsal František Stoklasa z cimbálové muziky Rusava.

Valašské písničky měly u německého publika takový ohlas, že muzika zažila i „únos“. „Prostě nás odvezli a nikdo pořádně nevěděl kam. Skončili jsme v rozhlase, v maličkém studiu, kam se sotva vešel cimbál, a hráli v živém vysílání několik skladeb,“ vzpomněl muž.