Rysa, kterého fotopasti zachytily celkem jedenáctkrát během 80 dnů, pojmenovali ochranáři Ľubo. Díky tomu, že má na těle jedinečné skvrnění, které vytváří typické rozety, vědí s naprostou jistotou, že jde o stejné zvíře. | foto: Hnutí Duha Olomouc

Přes frekventovanou silnici, trať a řeku přišel rys Ľubo až na Valašsko

  • 2
Sedm fotopastí na území větším než 300 kilometrů čtverečních zachytilo v posledních čtyřech měsících dospělého rysa. Toulá se mezi Javorníky, Kysuckou vrchovinou a Kysuckými Beskydami a dostal jméno Ľubo.

Zatím poslední jeho snímek pochází z Valašska.

„Dá se předpokládat, že jej tady zachytí ještě víckrát. Začalo období říje, v němž rys prochází až tři teritoria samic,“ uvedl František Šulgan z CHKO Beskydy, do níž česká část Javorníků patří.

Na opačném konci území zachází až na hranice mezi Slovenskem a Polskem.

Mapa pohybu rysa Ľuba.

Na zvíře jsou nyní upřené oči několika desítek přírodovědců, kteří v současnosti mapují pohyb velkých šelem.

Na výzkumu spolupracuje olomoucké Hnutí Duha se Správou CHKO Kysuce, pasti poskytl třeba i valašskomeziříčský svaz ochránců přírody. Čím víc jich je, tím je pohyb zvířete zřetelnější.

„Jenomže všechny čtyři, které jsme na pozorování vyčlenili, někdo ukradl,“ podotkl ochranář Milan Orálek.

Přesto fotopasti Ľubu zachytily během 80 dnů celkem jedenáctkrát. Díky tomu, že má na těle jedinečné skvrnění, které vytváří typické rozety, vědí s naprostou jistotou, že jde o stejné zvíře.

Musel přejít silnici s patnácti tisíci auty denně

„Musel nejméně třikrát překonat frekventovanou silnici E75 mezi Čadcou a Žilinou, po které projede denně více než patnáct tisíc aut,“ upozornil Martin Dula z Masarykovy univerzity v Brně.

Kromě toho ale Ľubo přešel také dvojkolejnou železnici, řeku a několik dalších silnic.

Na slovenské straně jeho rajonu leží dvacítka honiteb, i to je pro zvíře, jakkoli zákonem chráněné, riskantní.

„Nepovolený odlov se podle všeho skutečně děje na české i slovenské straně, dokázat to je ale velmi obtížné,“ uvedl Orálek.

Důkazem jsou třeba dvě koťata rysa, která loni na Valašsku srazila auta. Jedno z nich se dokonce odvážilo až k lidskému obydlí a hrálo si s kočkami (více zde).

„To by mladý rys s matkou neudělal, takže to ukazuje na to, že samici někdo zastřelil,“ uvažoval Orálek.

Počet rysů, kteří mají na Valašsku své teritorium, se odhaduje na deset. V posledních letech je to jediný zástupce velkých šelem, jenž tady trvale žije. Medvěd a vlk se vyskytne jen náhodně.

Loni přibyla v Beskydech nejméně čtyři rysí koťata (více zde):

15. září 2015