Zlínský lyžařský svah | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Lesy ve Zlíně povolily kácení 700 stromů, sjezdovka se může rozšířit

  • 8
Ještě před půl rokem bylo vedení Lesů České republiky proti vykácení zhruba 700 stromů na kopci nad Zlínem. Nyní ale změnilo názor. Lesy ČR se po letech rozhodly pozemek pronajmout, a tak místo přibližně 4 hektarů lesa má vzniknout moderní lyžařské a sportovní středisko.

"Dostali jsme dva nové posudky, které říkají, že rozšíření areálu neovlivní stabilitu svahu," zdůvodnil nové rozhodnutí mluvčí Lesů Zbyněk Boublík. Přitom ještě na začátku letošního roku ředitel zlínské správy Lesů Martin Pavlíček upozorňoval na to, že na pozemku rostou cenné lesy. "Jsou to dospívající porosty, které svah chrání a samy se dokážou obnovovat," zdůraznil Pavlíček.

Generální ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové, které předběžnou smlouvu s firmou podepsalo, ale tuto skutečnost ve svém rozhodování zřejmě nebralo v úvahu. A přestože se ve smlouvě Lesy k vykácení lesa přímo nezavazují, logicky to z ní vyplývá.

Firma, která chce ze současného lyžařského svahu v centru města udělat celoroční ráj sportovců, má díky souhlasu Lesů v ruce zásadní rozhodnutí. A to může otevírat dveře k dalším. "Přivedeme do Zlína turisty, peníze a celoroční zábavu," plánuje ředitel firmy Sporthouse CZ Corporations Michal Cepek.

Jeho velkolepý plán by měl v krajském městě vyřešit řadu nedostatků. Počítá například s tím, že v hotelu, který postaví, bude mít mateřskou školu pro 200 dětí. U areálu by také mělo být parkoviště pro stovky aut, bikepark, rozhledna, naučná stezka, 900 metrů dlouhá sjezdovka a čtyřsedačková lanovka.

Veškeré plány má firma podle všeho zatím jen na papíře. A přestože majitel říká, že veškerou potřebnou dokumentaci má hotovou, není to tak úplně pravda. K tomu, aby mu Lesy pozemky skutečně pronajaly, potřebuje stavební povolení a souhlas s odnětím lesa z Půdního fondu ČR. "Bez těchto podmínek nájem nepodepíšeme," tvrdí zástupce Lesů.

Část svahu je v památkové zóně

Navíc například stavební řízení podle mluvčího magistrátu ještě ani nezačalo. Než se sjezdovka začne rozšiřovat, musí mít firma také souhlas krajského úřadu. A zatím to moc příznivě nevypadá. "Nevíme, co se může stát, když se stromy vykácí. Obáváme se sesuvu svahu," varoval Zdeněk Florián z odboru životního prostředí.

Než kraj řekne jasné ano nebo ne, potrvá to minimálně půl roku. Potřebuje k tomu totiž řadu odborných posudků. A toto řízení zatím také nezačalo. Na možné potíže upozorňují i odborníci.

"Lesy zadržují vláhu, a když se vykácí, může to způsobit erozi půdy," varoval hydrogeolog Ladislav Sovadina ze Zlína. Vykácení takového množství stromů navíc není podle jeho názoru ku prospěchu krajiny.

Záruky, že svah nezpůsobí potíže a nepoškodí krajinu nebo památky, nemá stále ani magistrát. Podle náměstka primátora Jiřího Kadeřábka město pořád neví, jak bude rozšíření areálu přesně vypadat. "Svah je z části v památkové zóně, kde platí jisté regulace, a Dům umění je také památkově chráněný," připomněla hlavní zlínská architektka Dagmar Nová.