Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Rožnovský skanzen připravil novou sezonu, dá lidem to, co chtějí

  • 0
Noční prohlídku, zlevněné podvečerní vstupné nebo výstavy v několika jazycích nabídne letos Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Místo, kam ročně dorazí čtvrt milionu lidí, si loni udělalo obří průzkum, aby zjistilo, co návštěvníci chtějí.

"Díky tomu víme, že potřebujeme větší hřiště pro děti anebo že máme v létě nechat déle otevřeno," vysvětlil ředitel skanzenu Jindřich Ondruš.

Otevírací doba Dřevěného městečka proto bude o letních prázdninách o hodinu delší - do 19 hodin. Poslední dvě hodiny pak bude vstupné za polovinu. Tím chce muzeum přilákat návštěvníky, kteří v městečku nemohou strávit celý den a plné vstupné by se jim nevyplatilo.

U pokladen se toho pro letošní sezonu změní víc. Základní vstupné do Dřevěného městečka se zvyšuje o desetikorunu na 80 korun pro dospělého, dítě zaplatí polovinu.

Rodinné vstupné je dražší o dvacet korun, stojí 160 korun, zato ale skanzen počítá s velkými rodinami - platí pro dva dospělé a až čtyři děti. "Nemusí přitom jít nutně o rodiče," upozornila mluvčí skanzenu Petra Valíčková.

Kromě toho muzeum nabízí permanentní vstupenky za 350 korun, které majiteli zajistí deset vstupů do celého muzea.

Uvidíte Valašskou dědinu potmě

Program vsadil na osvědčené akce, jako jsou festivaly Jánošíkův dukát či Romská píseň. Při Mezinárodní dni muzeí 18. května skanzen zdarma otevře areál Mlýnské doliny a vrátí se i Svatojánský večer (21. června) nebo Štěpánská koleda (26. prosince).

Stejně jako loni mohou návštěvníci muzea projít bránou z Valašské dědiny na Jurkovičovu rozhlednu, průchod se otevře 1. května. Poslední zájemci tudy můžou jít hodinu před zavírací dobou muzea. Staronový je i Billův měšťanský dům, na který před dvěma lety spadl strom a stavbu poškodil. Teď už je kompletně opravený a vybavený.

Letošní premiérou je noční prohlídka Valašské dědiny. Naplánovaná je na jediný večer 25. července a zájemci se budou muset objednat předem.

Skanzen letošním programem plánuje pomoci vyhořelé chatě Libušín na Pustevnách. Výtěžek ze speciálních akcí přispěje na obnovu unikátní dřevěné stavby architekta Dušana Jurkoviče. Škody způsobené požárem se odhadují na 80 milionů korun. Až do konce roku je navíc otevřená veřejná sbírka, na které jsou aktuálně více než čtyři miliony korun.

"S obnovou objektu můžeme začít teprve, až skončí vyšetřování požáru a vyřídí se pojistka a další financování. Odhaduji to na jaro či léto příštího roku," mínil Ondruš. Do té doby bude mít Libušín jen provizorní zastřešení, které začnou stavět v nejbližší době.

Připravené je muzeum i na zahraniční turisty, kteří loni tvořili zhruba pětinu z téměř čtvrt milionu návštěvníků. Například stálá výstava Městečko pod Radhoštěm, která dokumentuje historii Rožnova, nabízí čtyři jazykové mutace díky takzvanému guidePortu. Tedy zařízení, které konkrétnímu člověku do sluchátek přehrává informace o exponátech, před kterými právě stojí.