Masarykovo náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.

Masarykovo náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: MAFRA

Rožnov pod Radhoštěm slaví 750 let. Ale chybně, tvrdí historici

  • 2
Celoroční oslavy, které mají připomenout 750. výročí vzniku města, naplánovala na letošek radnice v Rožnově pod Radhoštěm. Do desítek koncertů, besed nebo výstav investuje zhruba 2,5 milionu korun. Výzkumy historiků z posledních let však ukazují, že dříve uznávaná první zmínka o Rožnově z roku 1267 se vztahuje k úplně jinému místu.

Zápis věnovaný vesnici Rosenowe se objevil v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku. Badatelé ji později ztotožnili právě s dnešním Rožnovem pod Radhoštěm. Podle všeho ale nesprávně.

„Jde o historický omyl,“ upozornil historik a archivář Tomáš Baletka, který vede vsetínský okresní archiv.

Ve stejném dokumentu ze 13. století se totiž hned vzápětí píše také o vsi Grabowe. V tomto případě jde prokazatelně o Hrabovou, která dnes tvoří jeden z městských obvodů Ostravy.

„Z toho lze usuzovat, že i vesnice Rosenowe ležela někde poblíž,“ naznačil Baletka. Patrně mohlo jít o Proskovice, tedy další ze současných ostravských obvodů.

Historik: Podobných omylů a nepřesností je spousta

Podobný výklad se objevuje i v nejnovější odborné literatuře a souhlasí s ním také David Papajík z katedry historie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V případě výkladu biskupovy závěti prý ale nešlo ani tak o omyl, jako spíše o špatnou interpretaci.

„Novější a podrobnější bádání ji dokázalo odhalit. Omyly a nepřesnosti ohledně nejstarších zmínek o jednotlivých lokalitách v Čechách a na Moravě jsou zcela běžné a časté. Každá věda se vyvíjí a nejinak je tomu v případě historie. Naše poznání se posouvá a to, co platilo před sto lety, nemusí platit dnes,“ konstatoval Papajík.

Radnice v Rožnově pod Radhoštěm přesto letošní oslavy hájí. „Slavíme založení města, ne první písemnou zmínku. Je doloženo, že už ve 13. století bylo údolí Bečvy osídleno,“ poukázal starosta Radim Holiš.

Na výroční turistické známce a vizitce, které město v rámci kulatin vydalo, je však rok 1267 jasně uveden.

Nejstarší písemná zmínka o Rožnovu? Až z roku 1411

Velké oslavy 700. výročí zažil Rožnov už před 50 lety. Od té doby si jubileum vztahující se k roku 1267 místní připomínají každých deset let.

„Na tradice těchto oslav navazujeme,“ vysvětlil Holiš.

Rok 1267 jako dobu první zmínky o městě si ze školních lavic pamatuje také bývalá starostka a dnes opoziční zastupitelka Markéta Blinková.

„Pokud ho ale od historiků nemám potvrzené, zřejmě bych se s takovou odvahou a finančními prostředky do oslav nepouštěla, přestože za nimi stojí spousta práce,“ domnívá se Blinková.

Nejstarší jednoznačně doložená zmínka o Rožnově tak pochází až z listiny Lacka z Kravař datované k roku 1411.

„Samotný Rožnov sice musel existovat daleko dříve, akorát pro to nemáme pramenné podklady,“ sdělil Papajík.

Mezi akcemi, které jsou součástí programu letošních oslav v Rožnově, přitom nechybí ani konference historiků. „Na ní ve spolupráci s odborníky budeme chtít nalézt odpověď na řadu otázek souvisejících právě s počátky města,“ doplnil Holiš.