Nízká betonová protipovodňová hráz. (Ilustrační snímek)

Nízká betonová protipovodňová hráz. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rožnov chce hráze proti povodni. Ohrozíte vydry, protestují ochranáři

  • 4
Plánovaná stavba protipovodňových hrází podél řeky Bečvy rozdělila obyvatele Rožnova pod Radhoštěm na dva tábory. Zatímco lidé, které pravidelně trápí záplavy, se ochranných staveb nemohou dočkat, od ochránců zaznívá kritika. Na hráze totiž podle nich doplatí chránění živočichové. Obavy mají především o vydru říční.

Výstavba hrází by měla začít letos na podzim. "Voda nám strhla garáž, auto sjelo do Bečvy. Lidi se na naše neštěstí chodili dívat, nechci na to ani vzpomínat," popsala své poslední trápení s Bečvou obyvatelka Rožnova Věra Stuchlíková. "Taky si dobře pamatuju zaplavené koupaliště, cesty a garáže," řekla žena, která patří k lidem, kteří už hráze netrpělivě vyhlížejí.

Slibují si od nich, že je příště ochrání před povodněmi, které se v Rožnově opakují v průměru každé tři roky a způsobují milionové škody.

Nadšení však není tak všeobecné, jak by se možná mohlo zdát. Podle petice, kterou podporují ochranáři, betonová zeď zničí přírodu.

Hráze připraví vydry o přirozené prostředí

"Plánovaná betonová zeď obyvatele před stoletou vodou neochrání," tvrdí Jarmila Mikulášková, členka zastupitelstva města za Zdravý Rožnov, který petici inicioval. "Pojďme najít jiné řešení," vyzývá.

Místní ekologové se zase obávají o osud chráněných živočichů, kteří kolem Bečvy žijí. Jde hlavně o chráněnou vydru říční. "Ke svému životu potřebuje určitý prostor. Vybudováním zdi se nebude mít možnost pohybovat přirozeně," argumentuje předseda místních ekologů Michal Šulgan.

Podle zástupců města ale tyto důvody neobstojí ve srovnání se škodami, které velká voda v Rožnově pravidelně působí.

"Zapomněli jsme na to, jaké škody tady voda napáchala?" ptá se členka zastupitelstva Lenka Vičarová. "Štěstí, že nikdo nezemřel. To bychom si měli stále připomínat," dodala.

Radnice ani Povodí si nepřipouští, že by se nestavělo

Vedení Rožnova přesto nechce jednat bez ohledu na názor obyvatel města. Na stole má několik dopisů, žádostí a petici.

"Veškeré námitky předáváme na stavební úřad. Ale je potřeba si uvědomit, že projekt připravovali odborníci z Povodí Moravy," připomněl místostarosta Rožnova Alois Vychodil, který stavbu protipovodňových hrází za město organizuje. "Děláme vše pro to, abychom ochránili majetek občanů. Stavbu chceme zahájit. Mimochodem to může být poslední dotace, kterou dostaneme," upozornil.

Radnice projedná detaily veřejně

Rožnovští občasné se můžou s veškerými podrobnostmi stavby seznámit na veřejném projednávání, které se uskuteční v pondělí 14. března v 15 hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu. "Poskytneme veškeré potřebné informace," řekl místostarosta města Alois Vychodil.

Že by stavba na podzim nezačala si nepřipouští vedení Rožnova ani Povodí Moravy, které má budování hrází na starosti.

"Ochranné protipovodňové hráze jsou jedním z nejvíce používaných protipovodňových opatření na celém světě," řekl Pavel Bíza z útvaru mezinárodních vztahů a marketingu Povodí Moravy. "Jde o nízkou zemní hrázku a ochranné zídky kolem koryta Bečvy," popsal chystanou stavbu.

"Obecně nejlepším preventivním opatřením je ale vůbec nestavět v záplavových územích," dodal Bíza.

Že se Rožnov potřebuje bránit velké vodě, o tom ve městě nikdo nepochybuje. Ovšem někteří zastupitelé vyčítají vedení, že o plánované výstavbě dostatečně neinformovali místní občany.

,