Koncert skladeb Beatles je vyprodaný, šéf zlínské filharmonie Josef Němý tak

Koncert skladeb Beatles je vyprodaný, šéf zlínské filharmonie Josef Němý tak plánuje ještě jeho reprízu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínské filharmonii přibývají fanoušci. Lákají je Beatles či Queen

  • 3
Na hostování syna slavného ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče láká před svou druhou sezonu v Kongresovém centru zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Ředitel Josef Němý si pochvaluje růst počtu předplatitelů, kterých je už 1 300.

Už za několik dní odstartuje zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů svou 67. sezonu. Ještě předtím ale hudebníci zahrají ve Vatikánu a italské Perugii.

"Moc často s orchestrem na zájezdy nejezdím, ale tentokrát to bude, aspoň myslím, mimořádné," naznačil ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

V čem budou koncerty v Itálii tak zajímavé?
Ve skladbě, kterou tam budeme hrát, a v tom, jaký se kolem toho strhl rozruch.

Jak to myslíte?
Při prvním koncertu bude filharmonie hrát mimo jiné skladbu Stabat Mater. V tomto případě je jejím autorem Domenico Bertolucci, což je pětadevadesátiletý žijící kardinál, osobní přítel papeže Benedikta XVI. A právě proto je tento koncert hodně sledovaný veřejností, má na něj dorazit velké množství kardinálů a reportáž na něm budou natáčet i dvě italské televize. Odehrávat se bude v římské bazilice San Paolo.

Hned na začátku října pak čeká filharmonii zahajovací koncert letošní sezony a zároveň první koncert festivalu Harmonia Moraviae, tedy Má vlast. Proč právě tato skladba?
Chtěli jsme jubilejní desátý ročník festivalu začít důstojně. A Má vlast Bedřicha Smetany taková je. Navíc se moc často nehrává. Ani nevím, kdy jsme ji naposled hráli my. V Domě umění to nešlo, protože prostor tam nebyl tak velký, jak si Má vlast vyžaduje. Přitom je to skladba, o které jsme se všichni učili ve škole, ale málokdo ji třeba slyšel celou. Česká filharmonie touto skladbou začíná vždy na Pražském jaru, ale jinak moc slyšet nebývá.

Festival budete končit skladbou Carmina Burana. Jak bude její provedení vypadat?
Na pódiu bude šedesátičlenný mužský sbor z polských Katovic, třicetičlenný chlapecký sbor z německé Jeny, naše filharmonie společně s filharmonií z Žiliny a k tomu sólisté z Polska a Německa. Je to hodně ekonomicky náročná skladba, i proto se možná tak často nehraje.

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů při jedné ze zkoušek.

Z ostatních koncertů nové sezony už jsou v tuto chvíli vyprodané populární koncerty Queen nebo Beatles. Čekali jste to?
Máme s tím dobré zkušenosti, to je pravda. Vím, že koncert skladeb kapely Beatles je vyprodaný, proto jsme se rozhodli, že uděláme ještě reprízu. Oblíbené Queeny hrajeme v listopadu hned třikrát, z toho dva koncerty už máme také vyprodané, na třetí zbývá pár desítek lístků. Samozřejmě nás to hodně těší. Ale výborně vypadá i předplatné na jiné koncerty.

Myslíte na klasickou hudbu?
Ano. Dohromady máme skoro o deset procent více předplatitelů než v minulé sezoně. To znamená, že je v tuto chvíli asi 1 300 předplatitelů. A překvapivé je, že u populárních koncertů je jich zhruba stejně jako dřív, tedy kolem 550, ale vzrostl počet lidí, kteří mají zájem o klasické koncerty. To je pro mě velmi příjemné zjištění. Hodně lidí, kteří chodili na populární hudbu, už si troufnou jít i dál a zajímá je klasika.

Každý rok lákáte nějakou výraznou osobnost, loni to byla Magdalena Kožená. Kdo to bude v letošním roce?
Asi největší zajímavostí bude syn slavného ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče, Maxim. Je to velká osobnost, zajímavá až svérázná. Třeba komunikace s ním nebyla zrovna jednoduchá, protože používá fax nebo pevnou telefonní linku. Nemá mobil ani internet. Domlouvali jsme se sice přes jeho manažera, ale konečné potvrzení naší dohody bylo přece jen trochu složitější.

Šostakovič bude dirigovat Devátou symfonii. Ale původní plán byl jiný, ne?
Ano. Původně jsme chtěli, aby s námi zahrál takzvanou Leningradskou symfonii, kterou jeho otec složil při vpádu fašistů do Leningradu. Zvažoval to, ale pak usoudil, že je to pro něj hodně citlivé téma. I tak to ale bude zajímavý koncert díky jeho dirigentskému přístupu.

Nedávno koncertovaly na zlínském náměstí dechové hudby. Nechystá i filharmonie koncert pod širým nebem pro domácí příznivce?
Zatím ne. Je to hodně náročné organizačně i ekonomicky. I když jsme uvažovali o tom, že bychom Carminu Buranu zahráli právě na náměstí. Nicméně v tomto ohledu jsme ve filharmonii trochu konzervativní. Třeba počasí je pro nás velká nejistota. Už před lety nám při koncertu na tomto místě pršelo. Když se letos začalo mluvit o projektu Živé náměstí, přemýšleli jsme, jestli se zapojit. Nechceme být fajnoví, ale myslím, že filharmonie je trochu jiná kategorie než třeba dechová hudba.