Ivo Valenta na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti.

Ivo Valenta na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zůstanu v Monaku, ale v Senátu budu nejen na hlasování, ujistil Valenta

  • 221
Jeho otec se při historicky prvních volbách do Senátu v roce 1996 nedostal. Ivo Valenta teď uspěl. Slovácký miliardář už plánuje, jak bude na zasedání létat soukromým letadlem z Monte Carla, kde má trvalý pobyt.

Před osmnácti lety obsadil Miroslav Valenta coby nestraník v prvním kole senátních voleb až osmé místo se ziskem pouhé tisícovky z celkových 34 tisíc hlasů. Senátorem se tehdy nakonec stal lidovec Jaroslav Petřík.

Druhé kolo voleb do Senátu

Valentův syn, majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta kandidující za Stranu soukromníků ČR, byl úspěšnější.

Ve druhém kole senátních voleb na Uherskohradišťsku porazil lidoveckého místostarostu Ostrožské Nové Vsi Pavla Botka. Ten sice mohutně doháněl ztrátu z prvního kola, přesto při nízké volební účasti mezi oběma rivaly zůstal rozdíl téměř dvou tisíc hlasů.

Valenta v prvním kole přesvědčil 14 tisíc voličů, ve druhém kole pak získal jedenáct a půl tisíce hlasů (o výsledcích senátních voleb na Uherskohradišťsku a Zlínsku čtěte zde). Volby komentoval na dálku z Disneylandu u Paříže, kam vzal na oslavu sobotních čtvrtých narozenin svou dceru.

„Jsem rád, že to vyšlo. I navzdory kampani, která se proti mně vedla. Lidé tomu neuvěřili a vyhráli jsme,“ říká Valenta v rozhovoru pro MF DNES.

Klíčový byl rozdíl v Uherském Hradišti, kde jste vyhrál o dva tisíce hlasů. Nebýt okresního města, skončil by váš souboj remízou.
Nebral bych to tak úplně. V prvním kolem jsem vyhrál v Boršicích, v Kněžpoli i v jiných obcích. V Hradišti mě zná nejvíc lidí, vlna podpory se tady zvedla největší, chtěli Ivoša dostat do Senátu. Věřil jsem si i ale třeba i v Jalubí a jinde.

Zmínil jste protikampaň, jak jste ji vnímal?
Byla zbytečná. Spíše ublížila panu Botkovi. Dopis od pana Pitharta, to bylo něco škaredého. (Petr Pithart vydal prohlášení, v němž napsal, že pokud lidé na Slovácku zvolí Valentu, budou „za přitroublé vinaře“, kteří se „dali koupit za kroje a cimbál“, pozn. red.) Urazil vinaře, kluky a holky z regionu. To se nedělá, hlavně od člověka, který tady nebydlí. Myslím si, že to nevzešlo od mého protivníka, kterého znám, ale spíše od někoho z ústředí. Ne všichni každému fandí. Jsem ale zvyklý i z podnikání, že si člověk musí vybojovat pozici sám.

Hodily se vám v kampani zkušenosti z podnikání?
To zase ne, bylo to jiné. V podnikání můžete postupovat různými způsoby a hodně takticky, ale ve volbách jsem si řekl, že nebudu na protiútoky reagovat. A to jsem dodržel. Ostatní to říkali taky, ale všichni to nedodrželi.

Jak se změní váš život s ohledem na to, že trávíte polovinu v roku v Monaku, kde máte trvalé bydliště? Budete práci v Senátu stíhat?
Už v kampani jsem říkal, že zůstaneme s rodinou v Monaku. Mám výhodu, že se v čase pohybuju velmi rychle (Valenta má vrtulník i soukromé letadlo - pozn. red.). Z Monaka jsem v Praze za dvě hodiny. Hlasování v Senátu je 24 za rok. Můžu přiletět a odletět a splnit si svoji povinnost. Nechci být ale ten, kdo je tam jen na hlasování. Obklopím se odborníky, na což jsem zvyklý i z podnikání. Budou z regionu i mimo něj, budu se s nimi radit a budu chtít, aby mi zpracovali podklady do Senátu. Podle toho si rozvrhnu pracovní týden, měsíc, rok.

Reakce prezidenta Zemana? Byl spokojený, říká nejstarší senátor Čuba

Co budete chtít v Senátu konkrétně prosazovat?
Slovácku pomáhám již patnáct let a byl jsem připraven v tomto pokračovat bez ohledu na výsledek voleb i nadále. Nicméně uvědomuji si, že z pozice senátora k tomu budu mít daleko větší možnosti. Chci pomoci odstranit legislativní překážky pro drobné podnikatele, živnostníky a rodinné firmy, získat větší podporu neziskovému sektoru na Slovácku, posílit turistický ruch a tím vytvořit nová pracovní místa a v neposlední řadě podpořit nadějné studenty a zlepšit péči o seniory.

Část veřejnosti je přesvědčená, že si do Senátu jdete pouze ohlídat svůj hazardní byznys, jemuž ministr financí Babiš šlape po krku. Mají pravdu?
To je totéž, jako byste se ptal majitele vašich novin, pana Babiše, kterého zmiňujete, jestli vstoupil do politiky proto, aby si ohlídal dotace pro svůj byznys. Jako jeden senátor neovlivním legislativu v oblasti, která navíc tvoří jen polovinu podnikání skupiny Synot. Naopak však mohu pomoci Slovácku v řešení mnoha problémů, což je také mým jediným cílem.

Opustíte po volebním úspěchu vedení firmy Synot?
Chod firmy již řadu let řídí zkušený management, já se věnuji pouze strategickým rozhodnutím. Jako senátor tedy budu pracovat na plný úvazek. Lidé, kteří mne znají, dobře vědí, že jsem vždy pracoval s plným nasazením a ne jinak by tomu bylo v tomto případě.

Je etické jít do Senátu, když jste byl pravomocně odsouzený za korupci?
Lidé na Slovácku a především místní fotbaloví fanoušci velmi dobře vědí, jak to tenkrát bylo a komu celá kauza prospěla. Osobně jsem hrdý na to, že se nám s tátou podařilo vybudovat nejen prvoligový klub, ale také fotbalovou akademii, která vychovává nadějné fotbalisty.

A není přinejmenším zvláštní, že budete senátorem za Slovácko, i když máte trvalé bydliště v Monte Carlu a nemohl jste tudíž ani volit?
V dnešní době není podstatné to, kde má člověk trvalé bydliště, ale kde má své srdce, kde investuje a pomáhá. Naopak i někteří politici současné vlády mají své zázemí ve Francii a jiných zemích a také to nikomu nevadí.

.